Zobacz temat
RC Radom » Nasze latajace modele » Co wybrać .... Pomysły
 Drukuj temat
Wybór śmigła...
adam
Witam
Mam pytanie odnośnie śmigieł.
Nie wiem jak określa się wymiarySzok, jeśli ktoś się w tym orientuje proszę o odpowiedz.Uśmiech
Potrzebuję dwóch śmigieł jedno musi pasować na piaste około 5mm szerokości a drugie składane razem z kołpakiem na oś silnika około 2mm.
Edytowane przez adam dnia 14-03-2012 08:28
DX6i
 
Mateusz
Zobacz w necie może będzie zalecane śmigło do danego silnika.
Mateusz Szeroki uśmiech
 
adam
Jeśli chodzi o składane śmigło mam na oku to http://www.modele...ts_id=5129 Co o tym myślicie?
Edytowane przez adam dnia 14-03-2012 08:28
DX6i
 
Mateusz
Będzie dobre (tak mi się wydaje)
Mateusz Szeroki uśmiech
 
Andy
Zobacz w necie może będzie zalecane śmigło do danego silnika.


Adam, Mateusz słusznie podszedł do tematu. Śmigło dobiera się do silnika. Dlatego też napisz jaki masz silnik, a my Tobie podpowiemy jakie śmigła są zalecane do niego.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
adam
To jest silnik do którego potrzebuje śmigła http://rc.susco.p...20/10.html
Edytowane przez adam dnia 14-03-2012 08:28
DX6i
 
adam
Tylko chciałbym jeszcze wiedzieć tak na przyszłość co oznacza pierwszy i drugi wymiar.
Wtedy może samemu będę umiał wybrać jakie śmigło które będzie potrzebne.Uśmiech
Edytowane przez adam dnia 14-03-2012 08:28
DX6i
 
Andy
Ok.
Adam, a jaką masę startową przewidujesz dla swojego modelu -
bo przyznam, że ten silnik to jest taki dość sporawy.

Zalecane śmigła do niego:

www.emodel.pl/products_images/EMAX_silnik_BL2220_foto2.jpg

Edytowane przez Andy dnia 13-03-2012 08:56
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
adam
Mam piastę 5 mm szerokości i chciałbym ją wykorzystawszy jeśli dało by się dopasować śmigło do niej i silnika to byłoby suer.Szeroki uśmiech rc.susco.pl/components/com_virtuemart/shop_image/product/EMAX-BL-2220-10-3.jpg
Edytowane przez adam dnia 14-03-2012 08:27
DX6i
 
Andy
Hmmmmm....,
no przyznam, że bierzesz się trochę od "tyłu" do tego problemu.

Piasta i śmigiełko, to elementy, które dobiera się na końcu do silnika.
A silnik dobiera się do rodzaju modelu i jego masy.

Tu masz kilka wskazówek, od których powinieneś zacząć:

Ogólne zasady doboru silników elektrycznych:



* do modeli treningowych i nie wymagających dużego nadmiaru mocy, stosuje się górną granicę zalecanej masy modelu podaną w danych technicznych.
* do modeli akrobacyjnych, makiet akrobacyjnych, modeli szybkich oraz modeli z zapotrzebowaniem na większy nadmiar mocy, stosuje się dolną granicę zalecanej masy modelu podaną w danych technicznych.
* w przypadku mniejszej ilości celi zasilających, napęd będzie miał niższe obroty, a w zależności od średnicy śmigła, większy lub mniejszy pobór prądu (większa średnica – większy pobór prądu).
* w przypadku większej ilości celi zasilających, napęd będzie miał wyższe obroty, a w zależności od średnicy śmigła, większy lub mniejszy pobór prądu (większa średnica – większy pobór prądu).
* śmigła o mniejszej średnicy, a co za tym idzie większej prędkości obrotowej, dają w rezultacie większą prędkość modelu.
* śmigła o większej średnicy, a co za tym idzie mniejszej prędkości obrotowej, dają w rezultacie mniejszą prędkość modelu.
* im większy pobór prądu, tym krótszy czas działania zespołu napędowego, co powoduje konieczność częstszej wymiany źródeł zasilania.
* zastosowanie napędu z większą ilością celi zasilających, z jednej strony podnosi moc zespołu napędowego, ale z drugiej zwiększa się zapotrzebowanie na tą moc w związku z większą masą całkowitą. W związku z tym, nie zawsze stosowanie maksymalnej ilości celi zasilających daje najlepsze rezultaty. Zasada ta ma zastosowanie szczególnie w modelach o małej masie (do 2000g).

Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
adam
Masa startowa to jakieś 400-450g może nawet 500gUśmiech
Edytowane przez adam dnia 14-03-2012 08:27
DX6i
 
Andy
To przy takiej masie i takim zastosowanym silniku i zalecanych śmigłach, to model latałby jak przysłowiowy przecinak i nie byłbyś w stanie go opanować.
Ja w swojej Katanie mam sinik o bardzo podobnych parametrach i mam zapas mocy jeszcze, a model waży 1150 gram.

A jaki jest rodzaj Twojego modelu?
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
adam
To jest Mustang p-51d http://www.nitrot...stang.html Wymieniam w prawie nim wszystkie wnętrzności. Nie mam śmigła a chciałbym już go przetestować no i może zdążyć na rozpoczęcie sezonuSzeroki uśmiech
Edytowane przez adam dnia 14-03-2012 08:27
DX6i
 
Andy
Adam - pierwsza zasada:
POSPIECH jest wskazany tylko przy biegunce i łapaniu pcheł.
W modelarstwie niestety lepiej się nie spieszyć, bo to tylko skutkuje z reguły zwiększonymi kosztami.

Ale wracając do tematu:
rozumiem, że masz model i regulator, a nie masz w nim silnika i śmigła?

Jeżeli tak, to uważam, że ten silnik jest stanowczo niewłaściwy do tego modelu. Poza tym regulator w nim jest 10 A, a do tego silnika zalecane są regulatory 30 A.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
adam
Mam ten silnik i mam regulator do niego 30a.
To znaczy że silnik jest za duży?
Edytowane przez adam dnia 14-03-2012 08:11
DX6i
 
Andy
Tak uważam, ten silnik jest niestety stanowczo "za duży" do tego modelu.

W takich modelach zastosowane są silniczki takiego typu

www.rc-team.pl/images/foto_modele/art_tech/p-51d_2.4/2.jpg
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
adam
OK ale jeśli chodzi o śmigło to nie mam pojęcia o wymiarach jak się je określa i co oznacza np. taki zapis 10X8
Edytowane przez adam dnia 14-03-2012 08:11
DX6i
 
Andy
Zapis 10 x 8 na śmigle oznacza:

- średnica śmigła 10cali
- druga liczba oznacza kąt pod jakim ustawione są łopatki - tzw. "skok" śmigła , czym większa tym większy skok.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
adam
OK
dzięki za wszystkie infoSzeroki uśmiech
Edytowane przez adam dnia 14-03-2012 08:11
DX6i
 
Przejdź do forum: