Zobacz temat
RC Radom » Warsztat modelarski » "Elektryka"
 Drukuj temat
Ładowarka
Wolfik
Witam,

Powoli rozgladam sie za kupnem ladowarki do Lipo ,ale nie bardzo wiem na co mam zwracac szcegolna uwage.
Wiem napewno, ze bede chcial zastosowac ja do AW, Miga, no innych (dla AW 6S ok.5000mAh, dla Miga 3S 1500 mAh) .
Mysle, ze fajnie byloby ladowac dwa pakiety na raz, odnosi sie to do Aiwolfa.

Jakies wskazowki Nie wiem
Edytowane przez Andy dnia 22-11-2012 22:54
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
karol31
Ja też chętnie dowiedziałbym się trochę na ten temat, więc piszcie, piszcie Uśmiech
Cessna 480

$ZIELONY$
 
Andy
W sumie to temat "Wyboru ładowarki" był nie tak dawno poruszany przez Siwego:
http://www.rcrado...#post_2756

Ja "opędzam" swoje wszystkie pakiety dwoma takimi ładowareczkami:

www.sgm.siedlce.pl/images/stories/warsztat/techniki/liposzeregowo/sz005.jpg

Parametry tej ładowarki:
Operating Voltage Range: DC 10 - 18V
Circuit Power: Max. 150W for charging
Charge Current Range: 0.1 - 7A
Discharge Current Range: 0.1 - 5A
Current drain for balancing Li-po: 300mAh/cell
NiCd/NiMH battery cell count: 1 - 27 Cells
Li-ion/Polymer Cell Count: 1 - 8 Series
Pb Battery Voltage: 2 - 36V
Dimensions: 165mm x 130mm x 45mm

podłączonymi do takiego zasilacza:
www.modelemax.pl/images/sklep/ladowarki/PS200T.jpg

i jestem bardzo zadowolony Uśmiech

A gdy potrzeba w krótkim czasie naładować dużą ilość pakietów to włączam dodatkowo swoją "elektrownię" ze stosownym do niej zasilaczem:

www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/QUATTRO-1(1).jpg


PELIKAN też ma taki kombajn do ładowania:

www.sklep.modelarnia.pl/galerie/l/ladowarka-equilibrium-qu_9008.jpg

-> http://www.sklep....-rc-system
Zarówno jednemu, jak i drugiemu koledze spokojnie taka ładowareczka GT Power A8 wystarczy.
Edytowane przez Andy dnia 28-11-2012 13:59
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Wolfik
To dlatego nie moglem znalezc tego posta. Wiedzialem ze istnieje, ale nie wiedzialem ze jest zatytuowany " Co wybrac..."

Dzieki Andy.

Jak sie da to moze rozwiniemy ten temat troche, jak sugeruje Karol31.

Andy, ta pierwsza ladowarka jest z balanserem, tak?
A do czego to sluzy?
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Andy
Andy, ta pierwsza ladowarka jest z balanserem, tak?

- tak, nie używam innych ładowarek Fajne

A gdyby było zapotrzebowanie na Duala z balanserem, to polecam taką ładowareczkę:
www.modelemax.pl/images/sklep/ladowarki/RCA0034.jpg

Oto jej parametry:

- zasilanie: 11-18V (akumulator samochodowy)
- ilość odsługiwanych ogniw: NiCd/NiMH: 2 x 1-16 ogniw, Li-Po/Li-Lo/Li-Fe: 2 x 1-6 ogniw, Pb: 2 x 2V-24V
- prąd ładowania: 0,1-6A
- prąd rozładowania: 0,1-2A
- max. moc (CGH): 80W
- max. moc (DCH): 8W
- digital power: 2 x 3-24V/0,1-6A
- USB Charge: 5V / 1V
- ilość wbudowanych wentylatorów: 1


Linki do sklepików:
-> http://www.modele...s_id=11861
-> http://www.sklep....-rc-system

Kuba posiada taką właśnie ładowareczkę i myślę, że jest zadowolony - też wymogiem dla niego była możliwość jednoczesnego łądowania dwóch LiPo-li.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Maciek
Andy chcialem kupic kombajn ale zasilacz kosztuje drugie tyle...
___________________________________________
modele:
Trx t-maxx 3.3
Trx t-maxx 2.5
ofna Multilator Redbull 4.6
FreeFly Jak 55 3D

cessna skyline bl hype
Kyosho mp9e

[b]KYOSHO TF-6 drift stalion

Aparatura
sanwa sd-6g i sektrum dx3s
 
Andy
Maciek, bez przesady - kto Tobie takich rzeczy naopowiadał? Spokojnie wystarczy zasilacz 20 A i prądem 3 A można ładować 4 pakiet na raz.
a taki zasilacz kosztuje 200 PLN:
www.modelemax.pl/images/sklep/akcesoria/zasilacz20.jpg

-> http://www.modele...ts_id=1576

A Jędrek zapewna poda przepis na zasilacz 200-300W przerobiony z zasilacza komputera PC - Uśmiech
Edytowane przez Andy dnia 22-11-2012 22:46
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Maciek
ludzie w modelarnii
___________________________________________
modele:
Trx t-maxx 3.3
Trx t-maxx 2.5
ofna Multilator Redbull 4.6
FreeFly Jak 55 3D

cessna skyline bl hype
Kyosho mp9e

[b]KYOSHO TF-6 drift stalion

Aparatura
sanwa sd-6g i sektrum dx3s
 
Andy
No chyba, że chcesz bardzo szybko pakiety ładować prądem po 6A Nie wiem
Ale wtedy bezpieczniki w domu będą w dużym niebezpieczeństwie , no jak dla mnie to szkoda pakietów - Z przymrużeniem oka
Pakiety o największej pojemności jakie posiadam - 4000 mAh 4S 30/40C - ładuje zawsze prądem o natężeniu nie większym niż 2A.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Wolfik
ładuje zawsze prądem o natężeniu nie większym niż 2A



Widze, ze musze troche poczytac o ladowaniu pakietow zanim sie zdecyduje, no i oczywiscie o samych pakietach.
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Andy
Wolfik - jest u nas artykuł na ten temat - a podstawowa zasada ładowania pakietów LiPo:
- maksymalny prąd ładowania to pojemność pakietu dzielisz przez 1000 i wtedy masz maksymalną liczbę Amperów jaką możesz ładować pakiet.
(np. przy poj. 2200 mAh - jest to 2,2 A, a przy 3300 mAh - jest to 3,3 A)
Ale jeszcze nikt nigdy nie przekonał mnie i nie namówił do ładowania pakietów nawet największej pojemności, abym je ładował prądem o większym natężeniu niż 2 A - no cóż taka moja zasada - Nie wiem. Jako, że łądowanie zawsze wykonuję w mieszkaniu, więc dbam o bezpieczeństwo - lepiej trochę dłużej, ale zawsze bezpieczniej. Fajne
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Wolfik
a max ampery nie wplywaja ujemnie na pakiety, mam na mysli szybsze zuzycie.
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Andy
Moim zdaniem wpływają - im większy prąd ładowania to pakiety niestety potrafią zagrzać się nawet podczas ładowania. A wtedy i pojemność maleje i żywotność również - no i oczywiście "spuchnąć" szybciej też się przydaży - to tylko chemia - Z przymrużeniem oka
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Wolfik
czy do kazdej z tych ladowarek potrzebny jest osobny zasilacz ?
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
kuba
Ja używam takiej ładowarki:
http://www.modele...s_id=11861
I jestem z niej zadowolony.Uśmiech
Spektrum DX6i
- Beta 1400
-Cessna 182
-Ultron 3D
-Mig-29 depron
-Katana MD Precision Aerobatic
-Extra 330 SC EPP Hacker
-Kiwi F3P
- P40 (ESA)
 
Andy
No właśnie to napisałem Kuba - we wpisie nr 5:
Kuba posiada taką właśnie ładowareczkę i myślę, że jest zadowolony - też wymogiem dla niego była możliwość jednoczesnego ładowania dwóch LiPo-li.


- no i liczyłem właśnie na Twoją opinię - Uśmiech
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
karol31
Andy, a mógłbyś podać jakąś stronę do tej g.t. power?


A i czy można zamiast zasilacza do "kombajna" podłączyć prostownik samochodowy z regulacją parametrów?
Edytowane przez Andy dnia 23-11-2012 08:20
Cessna 480

$ZIELONY$
 
Andy
stronę do tej g.t. power?


Proszę bardzo:
-> http://www.hobbyk...arger.html - i nawet są na stanie Uśmiech (zawsze można skonstruować jakieś zamówionko do "skośnookich kolegów" ).

Ooo i nawet GT Power też zrobił kombajn :
www.4-max.co.uk/photos/chargers-and-wattmeters/x-drive-6-topview.jpg



czy można zamiast zasilacza do "kombajnu" podłączyć prostownik samochodowy z regulacją parametrów?


- w żadnym wypadku - prostownik jest to swego rodzaju ładowarka do akumulatorów samochodowych, a nie zasilacz do ładowarki - takie podłączenie będzie skutkowało uszkodzeniem prostownika. Szok

Zapomniałem uprzednio dodać, że każda z przedstawianych przeze mnie ładowarek może być zasilana w warunkach polowych z akumulatora samochodowego. Jednakże w takich przypadkach nie należy przesadzać z prądem ładowania LiPola, jak i ilością ładowanych LiPoli - bo możemy nie odjechać z miejsca, w którym latamy.
W przypadku nastawienia się na tego rodzaju ładowanie pakietów, czyli dużo, szybko i wielko pojemnościowych, należy stosować tzw. przetwornice samochodowe - które tez należy właściwie dobrać.
Samochodowe przetwornice napięcia to urządzenia, których zadaniem jest zmiana napięcia występującego w samochodowej instalacji elektrycznej prądu stałego 12 V na 230 V prądu zmiennego, akceptowane przez wszelkiego rodzaju zasilacze sieciowe.
Oprócz ładowarek do telefonów komórkowych i smartfonów, a także zasilaczy laptopów, możemy podładować akumulatory w odtwarzaczach audio, aparatach cyfrowych, latarkach na ogniwa AA lub inne, a nawet podłączyć telewizor LCD (42-calowe obecnie pobierają maksymalnie do 100 W). Wielbiciele muzyki mogą podpiąć boomboksa, którego baterie się rozładowały, wzmacniacz do gitary (jeśli lubimy pomuzykować w plenerze), maszynkę do golenia, kamerę wideo lub inne urządzenie, które nie pobiera więcej energii niż może dostarczyć konwerter. Jak więc łatwo sobie wyobrazić, o ile przetwornica sama w sobie nie jest sprzętem bardzo ciekawym i atrakcyjnym z wyglądu, może zapewnić naprawdę wysokie korzyści.

A tak wygląda to urządzenie:
www.benchmark.pl/uploads/backend_img/a/fotki_recenzje/4492_przetwornice/D-Lex_LXDA-204_1.jpg


Ale ze stosowaniem tych urządzeń nie jest tak różowo:
Przetwornicę powinniśmy dobierać do urządzeń, jakie zamierzamy do niej podłączać, oraz do instalacji samochodowej. Należy pamiętać, że w wielu samochodach instalacja poradzi sobie z ładowarkami do komórek, GPS-ów, odtwarzaczy czy innych niezbyt energochłonnych urządzeń, ale z potężnymi zasilaczami do sporych i wydajnych laptopów - niekoniecznie.
Warto sprawdzić, czy nie będą paliły się bezpieczniki w aucie. Praca konwertera napięcia przez kilka czy kilkanaście minut jeszcze o niczym nie świadczy - nasze urządzenia do pełnej pojemności akumulatora ładują się zazwyczaj co najmniej 2 godziny, a to naraża przewody w desce rozdzielczej na rozgrzewanie się (może stopić się izolacja i doprowadzić do zwarcia).
Kolejnym ważnym aspektem podczas użytkowania przetwornic jest fakt, że lepiej korzystać z nich tylko przy włączonym silniku, gdy działa alternator i doładowuje akumulator samochodu, z którego zwykle pobierane jest zasilanie nie tylko do wszystkich elektrycznych elementów pojazdu, ale także do gniazda zapalniczki. Pozostawienie na parkingu włączonego konwertera wraz z zasilaczem do laptopa zadziała tak, jak pozostawienie włączonych świateł mijania. Akumulator może rozładować się nawet po 2-3 godzinach, a wtedy nie odpalimy samochodu, nie mówiąc już o konsekwencjach rozprogramowania komputerów sterujących pracą silnika.

Przetwornic nie można kłaść podczas ich pracy w pobliżu łatwopalnych materiałów, ani na nich. Nie można ich przykrywać, gdyż mocno mogą się nagrzewać ich obudowy podczas pracy przy nominalnym obciążeniu. Warto zapewnić im dobrą wentylację lub starać się, by były na zewnątrz samochodu - jeśli to możliwe.
Najmocniejsze wersje warto podłączać bezpośrednio do akumulatora, chyba że ma się pewność co do wytrzymałości instalacji elektrycznej samochodu. Takie podłączenie zapewni stabilne zasilanie na wejściu - przewody doprowadzające zasilanie z aku do zapalniczki mogą stanowić słabe ogniwo i powodować niestabilny prąd na wyjściu, co jest w stanie uszkodzić ładowarkę lub zasilacz.


Mamy w naszej grupie Kolegę, który w warunkach polowych korzysta z takiego urządzenia, więc o praktyczne porady najlepiej będzie jego zapytać - na myśli mam Arka (Szopen).
Edytowane przez Andy dnia 23-11-2012 09:01
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Andy
Ooooo, a tutaj nowa wersja kombajnu do ładowania z HK:

www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/20583.jpg


http://www.hobbyk...duct=20583

- nawet cena jest zachęcająca - mniemam, że tak wyszłaby circa about - 333 PLN Fajne
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Andy
Oooo, a tu jeszcze jedna ciekawostka odnośnie możliwości ładowania kilku pakietów z jednej ładowarki - Specjalna płytka do ładowania równoległego 6 akumulatorów do 6S z balancerem w dwóch wariantach w zależności od zastosowanych w pakietach złączek:

rcforever.pl/data/gfx/pictures/large/4/6/1064_1.jpg


rcforever.pl/data/gfx/pictures/large/5/6/1065_1.jpg


Dostępne u Adama w sklepie:

-> http://rcforever....6-cel.html
-> http://rcforever....6-cel.html
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Przejdź do forum: