Zobacz temat
RC Radom » Nasze latajace modele » Relacje z budowy
 Drukuj temat
F- 22 Raptor
Mateusz
Cześć.
Jak już część z Was wie jestem szczęśliwym posiadaczem modelu F-22 Raptor.
I tu WIELKIE PODZIĘKOWANIA dla Pana Darka za przekazanie modelu w moje ręce DZIĘKUJĘ Z przymrużeniem oka
Zbudowany jest on z depronu 6mm.


"takie tam z modelem" w modelarni Uśmiech
imageshack.us/a/img853/3190/kopiazdjecie.jpg


Jego wyposażenie stanowi:
Silnik
2212-06 28A 2200KV
Regulator
30A
Serva
2x Hextronik 900 - do lotek
1x Hitec HS-81 Do steru wysokości i zmiennego wektora ciągu
Pakiet
Turnigy 1300mha 3s

Wymiary:

Długość: 1185mm
Rozpiętość: 860mm



Parę zdjęć z budowy.... wsadzania elektroniki Z przymrużeniem oka

Servo Lotki na miejscu:

imageshack.us/a/img23/3424/20130125134229.jpg

Łoże silnika jeszcze bez silnika...
imageshack.us/a/img22/9569/20130125134308.jpg

Servo steru wysokości i zmiennego wektora ciągu ( łoże silnika jest połączone z sterem wysokości i porusza się na jednym a mociejszym servie)
imageshack.us/a/img543/3594/20130130170256.jpg

Co do malowanie..... jest ono takie:
imageshack.us/a/img845<br />
/580/13101009.jpg

A tak wygląda aktualnie:

imageshack.us/a/img35/1588/20130130172605.jpg
I od spodu
Muszę domalować koniec kadłuba ponieważ była tam taśma od "przykrywek elektroniki" i się farba zerwała- zrobi się Z przymrużeniem oka
imageshack.us/a/img824/1280/20130130172821.jpg
CDN....
Mateusz Uśmiech
___________________
-Kiwi F3P
-Cessna 480
-Multiplex Twister EDF

-FPV VTX 1280
-Align Trex 450 PRO
-TBS DISCOVERY
clone
 
kuba
Noo widzę że serwo już zainstalowane Szeroki uśmiech
Fajny model się szykuje na wiosne Uśmiech
Spektrum DX6i
- Beta 1400
-Cessna 182
-Ultron 3D
-Mig-29 depron
-Katana MD Precision Aerobatic
-Extra 330 SC EPP Hacker
-Kiwi F3P
- P40 (ESA)
 
Wolfik
fajny sprzecik.

Mateusz, a jaka waga modelu nie uzbrojonego?
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Mateusz
Waga modelu bez elektroniki ze wszystkimi wzmocnieniami w skrzydłach, farbą itp. - 240g
Mateusz Uśmiech
___________________
-Kiwi F3P
-Cessna 480
-Multiplex Twister EDF

-FPV VTX 1280
-Align Trex 450 PRO
-TBS DISCOVERY
clone
 
Mateusz
Projekt wznowiony Uśmiech
Zmieniłem servo od wektora ciągu na 'orgomne' Pokazuje język TowerPro SD 5010
Jeśli tylko pogoda dopisze to w tym tygodniu oblot. Wznowiłem praktycznie wszystkie modele jakoś wcześniej mi się nie chciało ale to chyba syndrom strachu przed szkołą banan
Mateusz Uśmiech
___________________
-Kiwi F3P
-Cessna 480
-Multiplex Twister EDF

-FPV VTX 1280
-Align Trex 450 PRO
-TBS DISCOVERY
clone
 
Andy
jakoś wcześniej mi się nie chciało

- no właśnie, chyba większość młodzieży prezentuje taka właśnie postawę - zamiast korzystać z ostatnich chwil wakacji i możliwości bezkompromisowego oddania się swojemu hobby to jakoś taki marazm zaistniał. No cóż, zacznie się szkoła, to zatęsknicie do zielonej łączki i możliwości polatania Nie wiem

A czemu to serwo sterujące zmianą wektora ciągu było wymieniane - czyżby poprzednie było za słabe?
Przyznam, że mnie ten mechanizm:
imageshack.us/a/img22/9569/20130125134308.jpg
od początku zbytnio nie przekonywał - poza oporami od samego powietrza na powierzchnię steru wysokości, to serwo musiało pokonywać dodatkowy opór jaki powstawał ubocznie przy zmianie płaszczyzny pracy silnika oraz od samego ciężaru silnika z wirującym bardzo szybko śmigłem. Tym bardziej, że ciężar silnika powoduje niezły moment - jest on umiejscowiony w odległości 5-7 cm od osi obrotu mechanizmu, na którym został zawieszony - Fajne
Edytowane przez Andy dnia 29-08-2013 13:52
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Mateusz
Tamto serwo miałem niezbyt sprawne od początku i nawet nie próbowałem z nim latać - tak powstała przerwa od tego modelu Z przymrużeniem oka
Mateusz Uśmiech
___________________
-Kiwi F3P
-Cessna 480
-Multiplex Twister EDF

-FPV VTX 1280
-Align Trex 450 PRO
-TBS DISCOVERY
clone
 
Andy
No cóż, to czekamy na oblot i podzielenie się nowymi doświadczeniami - Z przymrużeniem oka
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Mateusz
Oblot odbył się dziś ... nie wiem zupełnie co się działo Nie wiem
Najpierw teoretycznie ( jak w instrukcji) wyważony model porzucałem bez włączonego silnika i wszystko wydawało się okej. Więc dałem gazu i model odrazu zawisł pionowo przedemną udało się wyprowadzić przelecieć kilka sekund i znowu. Wylądowałem ( ledwo) doważyłem dziób i gaz tym razem myślałem że już wszystko dobrze przeleciał z 10s ładnie prosto i nagle zaczął pikować wyciągnąłem wyprostowałem chwila lotu prostego i znowu.
Na szczęście udało się awaryjnie wylądować bez wielkich szkód.
Wniosek taki, że ten model jest bardzo wrażliwy na wyważanie i doważanie jutro kolejne próby.
Mateusz Uśmiech
___________________
-Kiwi F3P
-Cessna 480
-Multiplex Twister EDF

-FPV VTX 1280
-Align Trex 450 PRO
-TBS DISCOVERY
clone
 
Wolfik
Najpierw teoretycznie ( jak w instrukcji) wyważony model porzucałem bez włączonego silnika i wszystko wydawało się okej. Więc dałem gazu i model odrazu zawisł pionowo przedemną udało się wyprowadzić przelecieć kilka sekund i znowu. Wylądowałem ( ledwo) doważyłem dziób i gaz tym razem myślałem że już wszystko dobrze przeleciał z 10s ładnie prosto i nagle zaczął pikować wyciągnąłem wyprostowałem chwila lotu prostego i znowu.


O psia doopa, tego sie nie spodziewalem. Mialo isc jak po masle, hmm Nie wiem

Trzymam kciuki za jutro.
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Mateusz
psia doopa
Dokładnie
Jakoś nie zbyt jestem przekonany co jutrzejszych lotów po dzisiejszych doświadczeniach Nie wiem
Mateusz Uśmiech
___________________
-Kiwi F3P
-Cessna 480
-Multiplex Twister EDF

-FPV VTX 1280
-Align Trex 450 PRO
-TBS DISCOVERY
clone
 
Andy
ten model jest bardzo wrażliwy na wyważanie i doważanie

- ponieważ ma cały czas zmieniający się środek ciężkości przez silnik umieszczony na stateczniku poziomym - jest to swego rodzaju ciężarek (najmarniej ze 30 gramów) na ramieniu, który jest raz powyżej, raz poniżej płata statecznika. A na dodatek jest raz bliżej, a raz dalej od głównego środka ciężkości modelu. Zapewne jak nie dotykasz drąga steru wysokości to wszystko jest OK, a jak tylko nim ruszysz to model wariuje - Fajne
Trzymam kciuki Don Mateo, aby oblot tego modelu udał się. Jednakże nie przypominam sobie w rzeczywistości, aby istniał samolot z tak umiejscowionym napędem własnym i zarazem sterujący zmianą kierunku wektora ciągu - zawsze w samolotach napęd główny zamontowany jest na części STAŁEJ płatowca, czy kadłuba. Myślę, że w modelu zastosowano błędne założenie konstrukcyjne umiejscowienia napędu - Nie wiem
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
berkut
Mateusz jedna i najważniejsza zasada sterowania wektorem - wychylenia 5 stopni góra i 5 stopni dół do startu i lądowania. Lot normalny to maksymalnie 15 stopni i tokuż jest akrobacja, czyli pętle w miejscu.
----------------------------
www.videofly.com.pl
 
www.videofly.com.pl
Mateusz
Ja ustawiłem wychylenia na 50%. Czy tyle wystarczy?
Tak jak Andy mówisz bez dotykania drążka jest wszystko dobrze jak tylko zaczne coś ruszać zaczyna się szaleństwo
Mateusz Uśmiech
___________________
-Kiwi F3P
-Cessna 480
-Multiplex Twister EDF

-FPV VTX 1280
-Align Trex 450 PRO
-TBS DISCOVERY
clone
 
berkut
Ustaw na 15% i zobaczysz, że polatasz. Jak wrócę z urlopu to podjadę i pokaże Ci, że można tym normalnie latać. Pamiętaj 15% nie 50 !!!
----------------------------
www.videofly.com.pl
 
www.videofly.com.pl
Andy
Chyba Don Mateo lepiej będzie jak poczekasz na Dariusza - może on coś wie o tym modelu, czego my nie wiemy - Nie wiem
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Mateusz
Jeszcze znalazłem w internecie inny patent:
SW jest na osobnym servie i wektor na osobnym podłączone są wtedy przez mikser i na początku przy starcie można używać tylko SW a w późniejszym locie.
Przetestuje i i napiszę co i jak Z przymrużeniem oka
P.S byłem dziś latać i ustawiłem 25% model po wyrzucie z ręki poleciał odrazu w ziemię.. nic się nie stało Z przymrużeniem oka

Co o tym sądzicie?

Może jeszcze ustawie 15 % tak jak berkut radzi i sprawdzę
Edytowane przez Mateusz dnia 31-08-2013 13:21
Mateusz Uśmiech
___________________
-Kiwi F3P
-Cessna 480
-Multiplex Twister EDF

-FPV VTX 1280
-Align Trex 450 PRO
-TBS DISCOVERY
clone
 
Mateusz
Po wielu próbach doszedłem do wniosku, że chyba rezygnuję z dalszego 'latania' a w zasadzie startów tym modelem. Przy 15% wychyleniach model zawisał ogółem głupiał i nie dało się go opanować. Koledzy z PFMRC w swoich Raptorach mają na odzielnym servie wektor i SW przez co mogą spokojnie latał samym SW i domiksować sobie w trakcie lotu wektor. Jeszcze przymysle sprawę ale nie wydaje mi się aby coś z tego wyszło.
Mateusz Uśmiech
___________________
-Kiwi F3P
-Cessna 480
-Multiplex Twister EDF

-FPV VTX 1280
-Align Trex 450 PRO
-TBS DISCOVERY
clone
 
Andy
mają na odzielnym servie wektor i SW przez co mogą spokojnie latać samym SW i domiksować sobie w trakcie lotu wektor

- o i to jest rozwiązanie - to się może udać Fajne
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Wolfik
Jeszcze przymysle sprawę ale nie wydaje mi się aby coś z tego wyszło.


Mateusz, przemysl wszystko na spokojnie, ale nie poddawaj sie. Za daleko zaszles z tym modelem.

Trzymam kciuki.Doskonale
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Przejdź do forum: