Zobacz temat
RC Radom » Nasze latajace modele » Relacje z budowy
 Drukuj temat
Airwolf Vario
Tomek
Andy napisał(a):

Odnośnie żyroskopu, to mnie wydaje się, że znacznie korzystniejsze dla niego miejsce to półeczka za wirnikiem nad przekładnią wałka napędowego ogonka. I do odbiornika bliżej i do serwka ogonowego też i mniej ciągania kabli po modelu - Fajne


I z dala od grzałek typu silnik i ESC. Co prawda czujnik powinien być kompensowany temperaturowo w sofcie ale nie wiadomo czy tak jest, a jeśli nawet to w ograniczonym zakresie. Jak Andy prawi, z tyłu jest idealne miejsce i przewiewne.


Wolfik napisał(a):

Tez o tym miejscu myslalem, a jesli chodzi o przewod miedzy gyro i elektronika, to jest taaaak dlugi, ze trzeba bedzie go jakos pozwijac Z przymrużeniem oka


Mogę odkupić ze trzy metry Z przymrużeniem oka
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Wolfik
Studiujac dalej elektronike, zauwazylem, ze serwa z mechaniki sa podlaczane do elektroniki od zyroskopu, a z tamtad za pomoca jednego 3-zylowego przewodu do odbiornika w miejsce S-bus'a. Tak to ma byc? Nie wiem
Czy to oznacza, ze w 7 kanalowym odbiorniku mam nadal 7 wolnych kanalow, a w apce o 5 mniej z 12-tu?
Psia doopa, a mialo byc tak latwo Szok
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Andy
Wolfik napisał:
Studiując dalej elektronikę, zauważyłem, że serwa z mechaniki są podłączane do elektroniki od żyroskopu, a stamtąd za pomocą jednego 3-żylowego przewodu do odbiornika w miejsce S-bus'a. Tak to ma być?

No Panie Kierowniku Projektu, tak właśnie wynika z wcześniej zamieszczonego przeze mnie schemaciku:

imageshack.com/a/img853/6476/n8ki.jpg

A odnośnie wolnych 7 kanałów to przyznam, że ja nie podłączałbym czegokolwiek do kanałów w odbiorniku przeznaczonych do obsługi serw tarczy. Nie wiem, czy takie podpięcie innych obwodów w te kanały nie zaburzy pracy odbiornika. Fajne
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Wolfik
A odnośnie wolnych 7 kanałów to przyznam, że ja nie podłączałbym czegokolwiek do kanałów w odbiorniku przeznaczonych do obsługi serw tarczy. Nie wiem, czy takie podpięcie innych obwodów w te kanały nie zaburzy pracy odbiornika


Wlasnie sie nad tym zastanawialem. Nigdzie nie moge znalezc, ze mozna podpinac lub, ze nie mozna. Szok
Z tego wynika, ze ze wzgledow bezpieczenstwa pracy modelu dobrze byloby zakupic 14 kanalowy odbiornik. Z przymrużeniem oka
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Wolfik
Andy, a tu ciekawostka:

https://www.youtu...LvsyjLFFYE

Zwroc uwage na odbiornik. Zatrzymaj w momencie 1:39
Wyraznie widac, ze jest to 3 kanalowy odbiornik.
No to mamy jazde i to bez trzymanki Szeroki uśmiech
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Tomek
Wolfik, Wystarczy że te od obsługi śmigłowca czyli tarcza, ogon i gaz, ustawiasz sobie w radiu od 8 kanału w górę, a 7 dolnych na podwozie, światła itp. oczywiście jeśli masz 14 lub 18 kanałowe radio. W ten sposób do modułu FBL sygnał leci po serialu, a resztę obsługujesz sobie standardowo z odbiornika.
Zależy też ile kanałów ma Twoje radio. Jeżeli 12 to od 7 do 12 tarcza, gaz, ogon, gyro, a dolne 6 reszta. Up to youUśmiech

Tylko pamiętaj że odbiornik ma 4 tryby pracy. Trzeba ustawić 7/S.bus
Edytowane przez Tomek dnia 17-06-2014 22:10
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Tomek
Wolfik napisał(a):

Andy, a tu ciekawostka:

https://www.youtu...LvsyjLFFYE

Zwroc uwage na odbiornik. Zatrzymaj w momencie 1:39
Wyraznie widac, ze jest to 3 kanalowy odbiornik.
No to mamy jazde i to bez trzymanki Szeroki uśmiech


Ten odbiornik jest 18 kanałowyZ przymrużeniem oka z możliwością bezpośredniego podłączenia 3 serw.
Jeśli podpinasz pod swój odbiornik serwa analogowe to przełącz odbiornik w tryb normal. Analogi głupieją w high speed.
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Tomek
Wolfik napisał(a):

A odnośnie wolnych 7 kanałów to przyznam, że ja nie podłączałbym czegokolwiek do kanałów w odbiorniku przeznaczonych do obsługi serw tarczy. Nie wiem, czy takie podpięcie innych obwodów w te kanały nie zaburzy pracy odbiornika


Wlasnie sie nad tym zastanawialem. Nigdzie nie moge znalezc, ze mozna podpinac lub, ze nie mozna. Szok
Z tego wynika, ze ze wzgledow bezpieczenstwa pracy modelu dobrze byloby zakupic 14 kanalowy odbiornik. Z przymrużeniem oka


Na stronie 9 manuala od gy750 jest opis mapowania kanałów. Jeżeli nie jesteś pewien czy Ci to zadziała to mogę Ci wypożyczyć do testów odbiornik 6208sb. Posiada 8 wyjść pwm i sbus. Te 8 pwm można ustawić na kanały 1-8 lub 9-16. Więcej swobody chyba już nie będzie ale i więcej już nie potrzebaZ przymrużeniem oka
Jeśli masz obawy co do mieszania obwodów to możesz zastosować dwa takie odbiorniki. Pierwszy w trybie 1-8 a drugi 9-16. Masz wtedy dwa niezależne od siebie układy.
Twoje obawy mogą jedynie wynikać z obciążenia odbiornika dodatkowym prądem. Jeżeli gy750 ma oddzielne zasilanie to nie ma problemu. Natomiast jeżeli zasilanie idzie po kabelku sbus do gyra i na serwa tarczy i do tego obciążysz odbiornik dodatkowymi Serwami od kadłuba to prądu na magistrali odbiornika może zabraknąć. W takiej sytuacji zamiast stosować drugi odbiornik lepiej pomyśleć o jakimś powerboxie.
Edytowane przez Tomek dnia 18-06-2014 09:16
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Wolfik
No i po zebranych wszystkich wiadomosciach okazalo sie, ze nie ma problemu z uzyciem pozostalych kanalow w R 6208 SB jesli wykorzystujemy S-BUS'a. Trzeba tylko tak samo numerowac kanaly na elektronice zyroskopu i odbiorniku jak i na nadajniku.
Ustawienia beda na stepujace:
- sterowanie smiglakiem kanaly 8 do 12
- pozostale do obslugi modelu od 1 do 7
Dzieki Tomku za podpowiedz w manualu Doskonale, nie wiem jak ja to przeoczylem czytajac Nie wiem.
A propos,

Jeżeli nie jesteś pewien czy Ci to zadziała to mogę Ci wypożyczyć do testów odbiornik 6208sb.


Dzieki, ale posiadam ten odbiornik, byl w zestawie z apka Uśmiech

Dodatkowo informacja ta zostala potwierdzona z drugiej strony naszego globu, wiec powinno byc ok.
http://www.scaler...p;start=25

Z przymrużeniem oka
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Tomek
Wolfik napisał(a):

...Trzeba tylko tak samo numerowac kanaly na elektronice zyroskopu i odbiorniku jak i na nadajniku.


w odbiorniku nie trzeba. sbusem leci kanał po kanale. Mapujesz tylko radio i gyro.

Wolfik napisał(a):
Ustawienia beda na stepujace:
- sterowanie smiglakiem kanaly 8 do 12
- pozostale do obslugi modelu od 1 do 7

8-12 to 5ch a śmiglak bierze 6 kanałów, nawet jak nie planujesz zmieniać czułości gyra to i tak sygnał musisz zapodać aby gyro wiedziało w jakim trybie pracować.

Wolfik napisał(a):
Dzieki Tomku za podpowiedz w manualu Doskonale, nie wiem jak ja to przeoczylem czytajac Nie wiem.


zdarza się czasem. Ja przeoczyłem coś znacznie gorszego ale o tym w wątku o DecathlonieZłość
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Wolfik
Niby cisza na forum z budowy modelu, ale nie w hangarze Z przymrużeniem oka

Dzis nastapil test nr 1 z opuszczanego ADF'u. Jak na wersje tasiemkowa test przeszedl zaskakujaco pomyslnie bananbanan

YouTube Video


Nareszcie udalo sie zaladowac filmik Doskonale
Edytowane przez Wolfik dnia 29-06-2014 22:08
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Andy
Nooo.... , mnie się podoba działanie mechanizmu opuszczania ADF'u. Doskonale
Aż prosi się, aby coś "wyleciało z rury" przy jego opuszczeniu Fajne
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Wolfik
Aż prosi się, aby coś "wyleciało z rury" przy jego opuszczeniu


Pracuje nad tym od miesiecy i nic Złość
Latwo doprowadzic przewody, ale jak zrobic, aby latwo bylo zaladowac rakiety, to jest pytanie Nie wiem

PS. wiadomo jedno, jesli chodzi o zaladowanie, albo z przodu, albo z tylu Szeroki uśmiech
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Wolfik
Jak ja lubie oklejac modele tasiemka Szeroki uśmiech

images82.fotosik.pl/928/21de996faf4ae09emed.jpg

i rysowac na nich linie Z przymrużeniem oka

images82.fotosik.pl/928/fb7aff2c2e7d39b8med.jpg

aby potem poprzewiercac je w odpowiednich miejscach Pokazuje język

images82.fotosik.pl/928/4425bea686f70d53med.jpg

do wlozenia malutkich nitow banan

images81.fotosik.pl/927/528bd4a9851c9364med.jpg

I pomyslec, ze to dopiero poczatek tej smerfastycznej zabawy Z przymrużeniem oka
Edytowane przez Wolfik dnia 15-12-2017 23:29
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Andy
Eeee ...., to ćwiczenie na koncentrację i manualną precyzję - Z przymrużeniem oka

Ale za to jaki efekt Panie Kierowniku Projektu - Doskonale
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Wolfik
Eeee ...., to ćwiczenie na koncentrację i manualną precyzję


Zdecydowanie tak, Andy Z przymrużeniem oka

A tak sobie nitujac i rozmyslajac przy tym, doszlem do wniosku, ze miejsce na odbiornik i na elektronike od zyroskopy bedzie pod podloga w kabinie.

images81.fotosik.pl/927/2dcf95b7ffb6c9c8med.jpg

Raz ustawiona elektronike, nie trzeba bedzie regulowac i przy tym tam zagladac, a i miejsce lepsze, bo nie bedzie tak goraco od silnika i innych urzadzen.
Rozmawiajac z kolegami na Amina Urbis dowiedzialem sie, ze silnik podczas pracy na pelnych obrotach moze osiagnac nawet temp 120 stopni ( troche goraco - ufff). Wydaje mi sie, ze bedzie to dobry krok.
Ponad to zamierzam zainstalowac dodatkowe zasilanie do odbiornika. Jak Tomek (dzieki Tomku Doskonale ) zauwazyl zasilanie tylko z jednego zrodla (pakiety) jest troche ryzkowne. Jesli podczas lotu pakiet sz...g trafi to teoretycznie zostaje bez pradu do sterowania modelem ( np. w przypadku autoraotacji ) i wtedy moze byc calkiem duze boom, ups Z przymrużeniem oka

Trudne sa takie decyzje, jesli buduje sie taki model pierwszy raz, ale licze na kolegow, ze cos zawsze podpowiedza Z przymrużeniem oka
Edytowane przez Wolfik dnia 14-12-2017 22:33
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Andy
Wolfik napisał:
...doszedłem do wniosku, że miejsce na odbiornik i na elektronikę i żyroskopy będzie pod podłogą w kabinie.

- no nie wiem, nie wiem Panie Kierowniku Projektu - ja tam bym nie chował co najmniej odbiornika i żyroskopów. A jak się Panu Kierownikowi tak niechcący rozloguje się odbiornik z nadajnikiem i co w tedy - trzeba będzie makietę "wybebeszyć". A Pan Kierownik myśli, że zaprogramowanie żyroskopu to takie hop siup za pierwszym razem będzie wszystko OK?
A poza tym Pan Kierownik zapewne pamięta o tym ale przypomnę, że te skorupki carbonowe doskonale tłumią propagację fal radiowych.
Oczywiście Pan Kierownik Projektu zrobi jak będzie uważał za stosowne i właściwe - Nie wiem
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
czarny
Oj Andy ja zawsze jestem gotowy nieść pomoc. Będę latał jak ucieknie zobaczymy ile będę miał na 12 kilometrów. Może jakiś nowy rekord pobije hehe
____________________________________
Turnigy 9x z ER9x TELEMETRY
KIWI-F3P
Calmato Alpha 40 Trainer GP OSMax 40LA
Extra Little OSMax10
QUAD TBS DISCOVERY clone
 
Wolfik
A poza tym Pan Kierownik zapewne pamięta o tym ale przypomnę, że te skorupki carbonowe doskonale tłumią propagację fal radiowych.


Oczywiscie Shifu, pamietam Z przymrużeniem oka Wasy (czyt. antenki) zostana wyciagniete na zewnatrz, nie dotykajac oczywiscie obudowy.

A Pan Kierownik myśli, że zaprogramowanie żyroskopu to takie hop siup za pierwszym razem będzie wszystko OK?


Alez nie, Andy, nie mysle Z przymrużeniem oka Kabine zabuduje jak model zostanie oblatany i ustawione wszystko na 100 %.

A jak się Panu Kierownikowi tak niechcący rozloguje się odbiornik z nadajnikiem i co w tedy - trzeba będzie makietę "wybebeszyć"


A z trzeciej strony to moze poglowkuje nad latwym dostepem pod podloge, jak by cos nie halloooo, hmm.

Naprawde nie wiem sam gdzie to wszystko upchnac, tyle miejsca, ale wszedzie do doopy Szok
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Andy
Wolfik napisał:
... pogłówkuję nad łatwym dostępem pod podłogę ...

- dobry pomysł - Doskonale
Wolfik napisał:
Naprawdę nie wiem sam gdzie to wszystko upchnąć, tyle miejsca, ale wszędzie do doopy

- nie przejmuj się, wszyscy makieciarze a szczególnie helikowi, tak mają. A jeszcze potem pozostanie trasowanie kabelków i ich upięcie Z przymrużeniem oka
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Przejdź do forum: