Zobacz temat
RC Radom » Nasze latajace modele » Relacje z budowy
 Drukuj temat
MIG 29
Giorgio
Witam.

Wiem, że na radomskim niebie Migów jak mrówków, ale że ja na gościnnych występach jestem więc ten się nie liczy Pokazuje język

Ano w czasie bezprodukcyjnym popełniłem takowe coś co powinno latać prosto (też).
Dzisiaj korzystając z ostatniej widnej godziny, mając nadzieję na cud (znaczy, że się nie rozwalę) pojechałem na łąkę...
Lubię przyrodę i ze wzajemnością ale przyznam się, że zaczyna mnie to już przeszkadzać a w szczegóności siła z jaką drzewa przyciągają wszysto co lata Uśmiech
Teraz też wyciągnęło swoją "łapę" po moje latadło w wyniku czego prawy statecznik jest do wymiany, silniczek do ponownego przyklejenia i smigło do zakupu.
Takoż on wygląda (już po amputacji resztek statecznika)

imageshack.us/a/img163/1125/p6ce.jpg

Ale nie zawracałbym Wam głowy gdyby nie jedno ale...
model dał się wyrzucić i nawet poleciał za pierwszym razem, ale po starcie położył się delikatnie na lewe skrzydło samodzielnie też skręcając (oczywiście w kierunku drzewa Złość )

Generalnie starałem się wszystko rozłożyć w miarę symetrycznie, jedynie pakiet odstaje od tej reguły:

imageshack.us/a/img560/1130/relp.jpg

ale na większości zdjęć jest on mniej więcej tak rozmieszczony. Przyznam się, że "oblotu" bez silnika nie robiłem, ale wyważony jest poprawnie no i u innych lata...
Moje pytanie jak się tego (lewoskrętu) pozbyć.
Wytrymować nie zdąrzyłem, więc może opuścić lewą lotkę ciut w dół (przestawić obie do skrętu w prawo)? A może pakiet dać na kadłub, ale to będzie wyglądać jak... Może jakieś inne sugestie?

PS.
Tak, wiem, najlepiej polecieć i wytrymować, ale jak się okaże, że moja pseudo aparatura już nie sięga trymerem to...
Edytowane przez Andy dnia 30-12-2013 18:18
Pozdrawiam
Jerzy
 
Bartek
Giorgio napisał(a):

... po starcie położył się delikatnie na lewe skrzydło

[...]
Tak, wiem, najlepiej polecieć i wytrymować, ale jak się okaże, że moja pseudo aparatura już nie sięga trymerem to...


Skoro, jak sam piszesz, kładzie się delikatnie, to czemu miałoby zabraknąć trymera?

Podstawowe pytanie: czy silnik ma nadany wykłon?
 
Giorgio
"Oskarżony, co powiecie na temat złamanej szczęki u pokrzywdzonego?
- Wysoki Sądzie, przecież ja go delikatnie..."

Faktycznie, "delikatnie" to pojęcie względne, nie wiem, może było to 5, 10, może 15 stopni...
Powiedzmy, zauważalnie (acz bez przesady) połozył się na lewe skrzydło.

Wykłon powiadasz... zdawało mi się, że tu ustawienia raczej na 0 powinny być. Ale głowy nie dam.
Pozdrawiam
Jerzy
 
Andy
Bartek napisał:
czy silnik ma nadany wykłon?

- Bartek w tej katregorii modeli - tym bardziej z silnikiem pchającym nie stosuje się tej zasady (skłon i wykłon). Wręga silnika ma być prostopadła do powierzchni płata oraz do podłużnicy.

Giorgio napisał:
Moje pytanie jak się tego (lewoskrętu) pozbyć.


Giorgio myślę, kwestia leży w takim właśnie umiejscowieniu pakietu. Gdyby był to model o masie z 1500 - 2000 gram i znacznie większej rozpiętości płatów skrzydłowych, to takie przesunięcie jego umiejscowienia nie miałoby większego znaczenia. Natomiast jeżeli sam pakiet to już prawie 1/3 masy modelu do startu (i na dodatek leży jeszcze na płask), to niestety ale ma to już znaczenie. Kwestia do sprawdzenia jest prosta - zamontuj pakiet w miejscu przewidzianym przez Ciebie i spróbuj sparwdzić poprzeczne wyważenie modelu. Jeżeli obróci się w stronę umiejscowienia pakietu to kwestia jest jasna. Jeżeli jednak badanie wyważenia poprzecznego wypadłoby pozytywnie, to skłaniałbym się do zwichrowania wzdłużnego modelu lub braku równoległości pomiędzy dwoma statecznikami pionowymi.

Giorgio, a jaki zastosowałeś silnik do napędzania tego potwora? Może za mały jest ciąg i dlatego wali się od razu na skrzydło? Zwróć uwagę, że przy zastosowaniu właściwego zestawu napędowego (motorek i śmigło) nie ma większego problemu ze startem - wystarczy lekko go wurzucić do góry pod kątem ok. 45 stopni:

YouTube Video


Daj znać, co wykazały badania. - Fajne
Edytowane przez Andy dnia 30-12-2013 19:31
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Giorgio
Andy napisał(a): ... Jeżeli obróci się w stronę umiejscowienia pakietu...


Tu wielkich badań przeprowadzać nie trzeba, bo biorąc w niemałe łapy (moje) czuć jak model "wali w lewo" czyli tam gdzie pakiet.

Andy napisał(a): jaki zastosowałeś silnik do napędzania tego potwora?

Zaraz tam potwora, to że byle jak wykończony to wcale nie znaczy że potwór Krzywi się
a i gabarytami nie straszy przeca [cm] 72x101x24 (w najwyższym punkcie)
zaraz tam potwór... beczy
Szeroki uśmiech


Silniczek to (jak dobrze znalazłem) AXN-2208-2150, KV2150, 180W, 3S, śmigło 6x5

Film już widziałem a ze zdjęć wynika, że pakiet w Twoim SU jest w osi modelu.

Silnik wklejony, ogon się klei, tak więc odpowiedź nasuwa się sama: pakiet na grzbiet.
Pozdrawiam
Jerzy
 
Bartek
Wygłupiłem się z tym wykłonem Nie wiem
 
Giorgio
Ja tego nie powiedziałem Uśmiech
Ale za karę poproszę dobrą pogodę na dzisiaj - tak kole południa...

Naprawy skończone, dziura na pakiet wyrżnięta u góry... tak sobie pomyślałem co by zrobić jeszcze raz teścik na wyważenie poprzeczne... bez pakietu... też leci na lewą...
ostatnim winowajcą został regiel Dualskiego XC-45A... bez niego leci... na prawą Szeroki uśmiech no cóż, odbiornika nie wywalę Szeroki uśmiech

cdn...
Pozdrawiam
Jerzy
 
Andy
Giorgio, no bez przesady - masy odbiornika i regulatora sa nieporównywalnie mniejsze od samego pakietu. Nie trzeba nic "wywalać" - jedynie właściwie rozmieścić, tak aby w miarę równowazyły się.
A pakiecik w osi - it's good idea - Doskonale
Edytowane przez Andy dnia 31-12-2013 18:48
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Andy
Giorgio, jak tam obloty - Nie wiem
Edytowane przez Andy dnia 21-01-2014 07:29
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Giorgio
Andy napisał(a):

Giorgio, jak tam obloty - Nie wiem


A co nudzisz się?
Pogody już zbrakło, trochę więcej pracy w pracy...
Teraz, za oknem, pingwiny dwumetrowe biegają to i strach z domu wychodzić.
Wiosno przybywaj...

Aaaa i jeszcze inna zabawka przyjechała Fajne
sp7idx-hexbeam.eu/wp-content/uploads/2012/10/14.jpg

sp7idx-hexbeam.eu/wp-content/uploads/2012/10/31.jpg
więc posiedzialem sobie troszkę w ciepełku, przy "innym" radiu Szeroki uśmiech
Są jednak tacy, którzy twierdzą, że mam baaardzo dużą suszarkę do gaci banan
Pozdrawiam
Jerzy
 
Andy
Początkowo też tak myślałem - Z przymrużeniem oka
Ale szacun Giorgio - rozumiem, że to antena do łączności krótkofalarskie - Doskonale

A może do łączności z Marsjanami? Szeroki uśmiech
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Giorgio
Tak jak mówisz...
Antena HexBeam, na 6 pasm tj. od 14 do 50MHz (TX w pasmach krótkofalarskich), średnica 7m, maszt 6.5m (narazie) i jeszcze widać "kawałek drutu" to delta głównie na pasma 3.5 i 7 MHz ale pracuje poprawnie na wszystkich zakresach KF (cała delta to ok. 84m drutu Fajne rozciągnięta od szczytu domu do narożników działki).

Do Marsjan też z pewnocią coś dolatuje ale specjalnego zaproszenia nie wysyłam.
Pozdrawiam
Jerzy
 
Przejdź do forum: