Zobacz temat
RC Radom » Tematy różne » Różne
 Drukuj temat
Latanie na pasie - pytanie o zasady
TeBe
Ponieważ:
- wkrótce mam nadzieję zostanę członkiem wspierającym SM
- a za chwile wejdzie w życie nowe rozporządzenie regulujące zasady lotów modelami
... to mam pytanie.
Czy loty modelami szybowców w termice powyżej 150m należy wcześniej uzgadniać z kontrolerem? Bo to jednak jest ATZ...
--
TeBe
 
Andy
Moim skromnym zdaniem na naszym pasie modelarskim umiejscowionym na lotnisku Aeroklubu Radomskiego, nie ma możliwości odbywania tego rodzaju lotów. Jest to lotnisko czynne, na którym odbywa się normalny ruch lotniczy, odbywa się szkolenie samolotowe i szybowcowe, gdzie odbywają się również loty szkoleniowe, ruch jest tak duży w sezonie, że niezbyt sobie wyobrażam, aby ktoś władny zezwolił na latanie modelami na takich wysokościach w warunkach przebywania na czynnym lotnisku.
Ci co korzystali z pasa doskonale wiedzą (i chyba zdają sobie sprawę z tego) jakie są czasami warunki podczas naszych lotów, jak jest gęsto i ciasno w powietrzu nawet w okolicach naszego pasa. Ci Koledzy, co latają wyżej i dalej od pasa dużymi modelami MUSZĄ mieć dodatkowo obserwatora, który cały czas kontroluje wzrokowo przestrzeń powietrzną, czy gdzieś w naszym pobliżu nie przemieszcza się "zagubiony" szybowiec z uczniem.

Reasumując - moim zdaniem loty modelami szybowców i to jeszcze w termice są w ogóle niedopuszczalne w naszych realiach - "no sorry, ale taki mamy klimat" Nie wiem

To samo dotyczy latania dronami - latanie tylko w obrębie pasa i jego nieodległej okolicy i na dodatek na nieznacznych wysokościach. Nie wyobrażam sobie w dobie obecnego ruchu na lotnisku, że ktoś pokusiłby się na loty "gdzieś dalej i wyżej".

Trochę racjonalizmu Koledzy i zdrowego rozsądku. Powiedzmy sobie to jasno - my jesteśmy tylko gośćmi na lotnisku, a Aeroklub użyczył nam tylko miejsca do bezpiecznego uprawiania naszego hobby. Dlatego też zachowujmy się w ATZ naszego lotniska bezpiecznie i tam gdzie jest "nasze" miejsce.
Modele to najwyżej parę - paręnaście tysięcy złotych. Ale przy kolizji z jakimkolwiek statkiem powietrznym i to w obrębie ATZ lotniska "gdzieś wyżej i dalej", nie muszę chyba mówić, że może skutkować katastrofą lotniczą z najbardziej tragicznymi skutkami.

A kysz, a kysz, a kysz - nie kusić mi tu losu. - Złość

Tomek, to Ty może jeszcze zastanów się, czy Ty jednak chcesz nadal być CW w Aeroklubie Radomskim - Nie wiem

A tak na marginesie to jutro osobiście dostarczę Twoje kwity do sekretariatu aeroklubu. Nie było sensu przesyłać ich pocztą.
Edytowane przez Andy dnia 19-03-2015 13:39
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
TeBe
Andrzeju i o taka odpowiedź mi chodziło. Mam jasność, że loty w termice nie wchodzą w grę. Wiem już zatem, co mam zapakować do bagażnika :-)
Na debiut zabiorę dziwaka w układzie 3LSC i zapewne Wicherka.
--
TeBe
 
Andy
Noooo, maszyna prezentuje się przednio:

farm9.staticflickr.com/8675/15878132134_4c5025d2cd_z.jpg

farm8.staticflickr.com/7429/16313253050_0c917092c9_z.jpg

Widać, że faktycznie nieźle bawisz się konstruowaniem własnych modeli RC. Już nie mogę doczekać się lotu pokazowego Doskonale
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Przejdź do forum: