Zobacz temat
RC Radom » Warsztat modelarski » "Elektryka"
 Drukuj temat
Włączona aparatura =rozładowany pakiet
frysiu
Jako że kolega Bartek poprosił żebym założył temat sprawa ma sie tak...

Zostawiłem przez przypadek włączoną aparature chyba na 3 dni czego skutkiem było rozładowanie jej pakietu - Turningy 2650 3c 11.1 v .Podczas ładowania wyskakuje napis low battery voltage i nie da sie nic zrobić.Na drugiej prostej ładowarce esky świecą się dwie diody co oznacza jakiś błąd.Czy baterie mam już wyrzucić do kosza czy da sie cos jeszcze z nią zrobić? Smutek
 
czarny
Sądzę że jest uszkodzona przez całkowite rozładowanie.
Moim zdaniem KOSZ.
____________________________________
Turnigy 9x z ER9x TELEMETRY
KIWI-F3P
Calmato Alpha 40 Trainer GP OSMax 40LA
Extra Little OSMax10
QUAD TBS DISCOVERY clone
 
Bartek
Prosiłem, żebyś sprawdził napięcie. Komunikate "low" niczego nie przesądza, ale prawdopodobnie pakiet do kosza. Sprawdź jednak napięcie na celę.
 
Skyline
Mam podobny problem z Turnigy NanoTechem chyba1300/2S
Po kilku tygodniach nieużywania pakietu (kiedy wiem, że zapowiada się przerwa w lataniu pakiety ładuję na storage) napięcie spada mi w tym pakiecie poniżej 3V na celę i ładowarka nie chce ruszyć z miejsca.
Ustawiam wtedy ładowanie na 3-5A (czyli znacznie przekraczające możliwości ładowania pakietu) i włączam ładowarkę kilkukrotnie aż " dobije "prądu do wymaganego minimum aby nie wywalało komunikatu. Potem pakiet ładuje się już standardowo i trzyma dosyć długo beż żadnych problemów. To jest mój sposób przywracania pakietu do życia i w żadnym wypadku nie polecam tego typu rozwiązania innym. Z lipolami nie ma żartów. Powyższą metodę reanimacji pakietów zdradził mi jeden z zaprzyjaźnionych pracowników sklepu modelarskiego a po wczytaniu się w necie znalazłem kilka osób, które robiło dokładnie tak samo. Wykonując ten manewr zawsze zachowuję szczególną ostrożność, nie przeprowadzam tej akcji w domu i zachowuję spory dystans od ładowanego pakietu.
_________________________________________
TrainStar- Volantex-SOLD
MX-2 GoldWing + O.S. Max 55AX
Edge 540 Seagull Models + O.S. Max 55AX-SOLD
Raptor 60v.2 nitro +O.S. Max 70SZ-H- SOLD
Fun Cub- Multiplex
Edge 540 Seagull Models + O.S. Max120
CopterX 250
SuperVee 27 Nitro -Aquacraft + O.S. Max 0.18
Futaba T9CHP
 
Tomek
Heh, robie to samo jak ładowarka nie chce ruszyć i zaswyczaj jest później ok.

Frysiu, podepnij pakiet pod programowalną ładowarkę.

PS swoją drogą to nie używane radio powinno przejść w stand by po jakimś czasie. Wszystkie moje radia się wyłączają:/
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
frysiu
Napięcie na celi 1.11 , 1.21 ,1,51... może spróbóje ten sposób co podesłał kolega Skyline oczywiście w miare bezpiecznych warunkach żeby domu nie podpalić Szeroki uśmiech
Musze jeszcze sprawdzić czemu nie przeszło w opcje stand by, czy w ogóle jest w turningy ?
Edytowane przez frysiu dnia 17-06-2015 10:05
 
Jedrek
Podany sposób też nie jest dobry bo wymuszenie dużego prądu oznacza nie mniej ni więcej tylko podanie sporego napięcia sumarycznego na akku. Lepiej jest podłączyć do ładowarki z prockiem złącze prądowe i ustawić ją na NiMH a do złącza balansera monitor napięcia pokazujący napięcie na każdej celi. Przy w miarę równomiernie rozładowanym pakiecie można go powoli doładować do 3V na celę i przełączyć na program LiPo podłączając do ładowarki złącze balansera i dokończyć ładowanie z balansowaniem.
A z tym storage od latania do latania - Panowe bez jaj.
 
Skyline
Reanimacji z poziomu poniżej 3V jeszcze nie przeprowadzałem. Może być ciężko. Jak mi spada do ok. 3V/cele to muszę załączać ładowarkę ok 20 razy aby "dobiło " do minimum załączenia się ciągłego ładowania. Pamiętaj o starej dobrej radzie przy obchodzeniu się z lipolami, czyli Safety First!
_________________________________________
TrainStar- Volantex-SOLD
MX-2 GoldWing + O.S. Max 55AX
Edge 540 Seagull Models + O.S. Max 55AX-SOLD
Raptor 60v.2 nitro +O.S. Max 70SZ-H- SOLD
Fun Cub- Multiplex
Edge 540 Seagull Models + O.S. Max120
CopterX 250
SuperVee 27 Nitro -Aquacraft + O.S. Max 0.18
Futaba T9CHP
 
Skyline
Jedrek napisał(a):
A z tym storage od latania do latania - Panowe bez jaj.


Napisałem, że jeżeli nie używam pakietów dłużej niż kilka tygodni to je przechowuję nie w pełni naładowane czyli na programie Storage. Staram się dbać o pakiety a w tym wypadku idealnie sprawdza się powiedzenie " Jak dbasz tak masz".
_________________________________________
TrainStar- Volantex-SOLD
MX-2 GoldWing + O.S. Max 55AX
Edge 540 Seagull Models + O.S. Max 55AX-SOLD
Raptor 60v.2 nitro +O.S. Max 70SZ-H- SOLD
Fun Cub- Multiplex
Edge 540 Seagull Models + O.S. Max120
CopterX 250
SuperVee 27 Nitro -Aquacraft + O.S. Max 0.18
Futaba T9CHP
 
F2B Karolek
Hej
Myślę że mam sprzęt, którym naładuje twój pakiecik.
Przynajmniej spróbujemy, myślę że "postawimy go na nogi"
ELPROG made in Poland, no i oczywiście equalizer, bo sama ładowarka nie jest taka ważna pamiętaj że najważniejsze w tym wszystkim jest balansowanie pakietu.

Pozdrawiam
Karol
 
Thunderbolt
Proponuję proste rozwiązanie - podłącz pakiet jako NIMH włącz ładowanie na 2 minuty . Rozłącz i podłącz tak jakby nic się nie działo na właściwe ładowanie . Prąd NIMH od 0,3 do 0,5 A .
_______________________________________

- Skybolt 1,6m 26ccm,
- p-47 1,6m 20ccm,
- p-47 1,9m 32ccm,
- p-47 Razor IMAA 2,2m 50ccm

- F7F 2,2m 2x23ccm ( w przygotowaniu )
- p-47 D-22 2,6m ( w budowie )
- pt17 Stearman 2,2m ( w planach )
FUTABA T12FG mode 2
 
czarny
Thunderbolt napisał(a):

Proponuję proste rozwiązanie - podłącz pakiet jako NIMH włącz ładowanie na 2 minuty . Rozłącz i podłącz tak jakby nic się nie działo na właściwe ładowanie . Prąd NIMH od 0,3 do 0,5 A .


Też bym tak zrobił frysiu na twoim miejscu.
Zrób narazie tak jak proponuje Thunderbolt potem bedziemy myśleć co dalej.
____________________________________
Turnigy 9x z ER9x TELEMETRY
KIWI-F3P
Calmato Alpha 40 Trainer GP OSMax 40LA
Extra Little OSMax10
QUAD TBS DISCOVERY clone
 
frysiu
Ogłaszam wszem i wobec że sposób kolegi Thunderbolta okazał sie skuteczny.Pakiet sie ładuje i wszystko jest ok Uśmiech) banan
 
Tomek
Generalnie każdy sposób jest dobry który skutecznie oszuka ładowarkę. Pamiętaj że jak ładowanie ruszyło i masz 8-9V to przełącz z powrotem na program Lipo.
A to czy wszystko jest ok dowiesz się jak zaczniesz rozładowywać pakiecikZ przymrużeniem oka
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Thunderbolt
Tak jak napisał Tomek wszystko wyjdzie w praniu . Chodzi o to by doprowadzić celę LIXX do napięcia "czytelnego" dla ładowarki . Początkowe ładowanie LIXX charakterystyką NIMH nie zaszkodzi Twojemu pakietowi .Dlatego bardzo krótki czas i mały prąd ładowania taki mały start . Jeżeli naładowałeś pakiet to teraz trzeba ustawić 1300mA prąd rozładowania i wyładować pakiet ( ładowarką ) . Następnie ustawić ładowanie na 1/2 prądu z pojemności pakietu czyli 1300 mA i naładować . Myślę , że jeżeli to był pierwszy taki przypadek dla tego pakietu to powinien jeszcze pociągnąć . Powodzenia Doskonale
Edytowane przez Thunderbolt dnia 17-06-2015 22:39
_______________________________________

- Skybolt 1,6m 26ccm,
- p-47 1,6m 20ccm,
- p-47 1,9m 32ccm,
- p-47 Razor IMAA 2,2m 50ccm

- F7F 2,2m 2x23ccm ( w przygotowaniu )
- p-47 D-22 2,6m ( w budowie )
- pt17 Stearman 2,2m ( w planach )
FUTABA T12FG mode 2
 
Przejdź do forum: