Zobacz temat
RC Radom » Warsztat modelarski » Konstrukcja modeli
 Drukuj temat
Naprawa pianki EPO
frysiu
Jako że nie znalazłem tutaj informacji na ten temat może ktoś mi doradzi i zbierzemy ogólne informacje na ten temat.

Sprawa wygląda tak-delikatne uszkodzenie skrzydła.(nie pytajcie jak to zrobiłem Pokazuje język ). Czy wystarczy zakleić czarną taśmą i nie wpłynie to na aerodynamike?Czy lepiej zalać bezbarwnym klejem i uformować spoine?Jak pozbyć się tych bąbelków bo już działałem troche gorącą wodą i parą i efekt jest narazie taki jak na zdj.

s4.postimg.org/9g966ooll/12041680_1079665675377027_603093125_n.jpg

s4.postimg.org/gxidlwe4p/12047807_1079665668710361_737329736_n.jpg
 
Andy
Na aerodynamikę w takich modelach to na pewno nie wpłynie, ale taśma będzie się odklejała i mało estetycznie to będzie wyglądało, a poza tym będzie nadal pęknięcie w skrzydle.
Ja osobiście proponowałbym skleić pęknięcie i to żywicą dwuskładnikową (5-minutową) - tylko nie zostaw zbyt dużej (wysokiej spoiny). Żywica da sztywne połączenie. Kleje do panek z reguły dają spoinę elastyczną, a ta w skrzydle nie jest pożądana.
Uwaga na kolejność czynności - najpierw przed sklejeniem przeszkadzające Tobie bąbelki można przeszlifować delikatnie bardzo drobnoziarnistym papierem ściernym (800). Oczyścić powierzchnię, skleić żywicą pęknięcie a następnie pomalować uszkodzone i naprawione elementy odpowiednio dobranym kolorkiem lakieru - oczywiście lakierem do pianek - tzw. lakier RC Styro.
Gdy najpierw skleisz żywicą, a potem będziesz szlifował, to na skutek różnej twardości materiałów (pianka i spoina żywicy) możesz przy nieumiejętnym szlifowaniu zbyt mocno podszlifować powierzchnię pianki.
A tak jeszcze dla informacji - klejenie dobrą żywicą dwuskładnikową, a nie taką co próbowałeś coś przykleić na lotnisku, a ona nic nie wiązała. Polecam:
http://www.modele...ts_id=4662
www.modelemax.pl/images/sklep/lakier/zywicarg2x50.jpg

W warszawskim sklepie "Modelarnia" też jest taka, ale na stronie jej nie ma - no i jest droższa chyba o 5 PLN.
Dużo kleisz, to przyda się na pewno w Twoim warsztacie modelarskim. Z przymrużeniem oka
Edytowane przez Andy dnia 28-09-2015 07:27
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
frysiu
żywice teraz mam dobrą przezroczystądwuskładnikową,taką samą co używał Czarny.Szlifowanie papierem ściernym jakoś mnie pprzeraża ,żeby farby ze skrzydła nie usunąć.Te bąbelki są na większej powierzchni bo tam też para doszła.Czytałem że można znowu nad pare aby zmiękczyć je i zimną łyżką wyprasować Uśmiech ?
 
frysiu
s27.postimg.org/4uqf1e8sf/12047465_1080082888668639_354624341_n.jpg
Efekt w miare zadowający banan Niestety tych bąbelków już nie da sie usunąć.To wada tej konkretnej pianki z ktorej jest zrobiony model...
 
Andy
To wada tej konkretnej pianki, z której jest zrobiony model...

- każdej pianki, która jest poddana dodatkowej obróbce termicznej, bez trzymania jej w sztywnej formie. A papierkiem na klocuszku delikatnie mogłeś ją potraktować - ale i tak jest nieźle - Fajne
Oby to tylko ostatnia dodatkowa obróbka termiczna, której został poddany ten model Z przymrużeniem oka
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
frysiu
Oby to tylko ostatnia dodatkowa obróbka termiczna, której został poddany ten model Z przymrużeniem oka


Dwa razy tych samych błędów się nie popełnia.Kolejny już tylko na własne życzenie Szeroki uśmiech
 
Przejdź do forum: