Zobacz temat
 Drukuj temat
Czesław Tański - Ikar z Mazowsza
Andy
www.rcradom.pl/admin/foto/mwr1.jpg


Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zapraszają na wydarzenie pt. „Czesław Tański – Ikar z Mazowsza”


W dniu 17 lipca 2022 roku w Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się impreza plenerowa poświęcona Czesławowi Tańskiemu, który nazywany jest „ojcem polskiego lotnictwa”. Organizacja tego wydarzenia wiąże się z faktem odkrycia, że dwór z Pieczysk, znajdujący się w Muzeum Wsi Radomskiej, jest domem, w którym urodził się ten zasłużony pionier polskich konstrukcji lotniczych i znakomity malarz. Naszym zamiarem jest zatem uczynienie z tego obiektu miejsca poświęconego pamięci rodziny Tańskich, a przede wszystkim Czesława Tańskiego. 160. rocznica urodzin konstruktora pierwszych statków powietrznych w Polsce jest do tego znakomitą okazją.Program:
- inscenizacja „Z wizytą u Tańskich”
- otwarcie plenerowej wystawy planszowej przybliżającej życie i twórczość Czesława Tańskiego, osiągnięcia jego syna – Tadeusza Tańskiego oraz historię dworu z Pieczysk
- prezentacja repliki „Lotni Tańskiego”
- otwarcie ekspozycji pt. „Historia polskich skrzydeł” ze zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, w tym wystawy planszowe: „Żwirki i Wigury Start do Wieczności”, „10 lat MSP”, „100 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego”, „Płk. pil. Władysław Gnyś – Bohater z Sarnowa”, wystawy modeli samolotów w skali od 1:6 do 1:72, mundurów, sprzętu lotniczego i wyposażenia pilotów samolotów bojowych
- ekspozycje i pokazy plenerowe:
wystawy Narodowego Muzeum Techniki, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Aeroklubu Polskiego, Aeroklubu Radomskiego, Liceum Ogólnokształcącego im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, Muzeum Oręża Polskiego w Studziankach Pancernych, Klubu Modelarsko Historycznego „Sokół”
- prezentacja repliki samochodu CWS T-1 zaprojektowanego przez Tadeusza Tańskiego
- prezentacja współczesnych lotni, paralotni i szybowców
- pokazy dronów
- warsztaty dla młodych konstruktorów statków powietrznych (prowadzenie – Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści)
- warsztaty modelarskie i plastyczne dla najmłodszych
- pokazy konne i przejażdżki bryczką.


Wydarzenie rozpoczyna się o godz.12.00 przed Dworem z Pieczysk.

Partnerzy: Aeroklub Polski, Aeroklub Radomski, Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Liceum Ogólnokształcące im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, Muzeum Oręża Polskiego w Studziankach Pancernych, Klub Modelarsko Historyczny „Sokół”.

Członkowie Sekcji Modelarskiej Aeroklubu Radomskiego chętni do prezentacji swoich modeli na wystawie statycznej podczas tego wydarzenia proszeni są o kontakt z Darkiem - Berkutem.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
berkut
Czy ktoś z szanownego grona modelarskiego będzie chciał pokazać swój model na wydarzeniu w Muzeum ?
----------------------------
www.videofly.com.pl
 
www.videofly.com.pl
Przejdź do forum: