Losowa Fotka
Facebook
Aeroklub Radomski
Polecamy
Nawigacja
Artykuły » Elektronika » Kondensator przeciwzakłóceniowy
+Kondensator przeciwzakłóceniowy

Jako, że kiedyś swego czasu miałem pewne problemy „elektryczne” w swoich modelach helikopterów, postanowiłem podzielić się nimi z Wami.
Kwestia dotyczy możliwości nagłej i zarazem niespodziewanej utraty łączności radiowej pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem. Nie muszę chyba w tym miejscu pisać, jakie z reguły są konsekwencje takiego przypadku. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być oczywiście kilka, ale należy je po kolei wykluczać.
Jedną z nich – i z reguły najczęstszą jest nagły spadek napięcia w układzie zasilającym odbiornik w modelu. Układy BEC regulatorów zazwyczaj obciążane mogą być prądem 2 A, co nie zawsze może starczyć na 4 serwa, a często w modelach mamy ich więcej. Przy bardziej aktywnym lataniu (czytaj akrobacyjnym), nawet małymi modelem, w przypadku znacznego obciążania wszystkich serw w modelu, może nastąpić bardzo krótki spadek napięcia W takich przypadkach, gdy napięcie w układzie zasilającym odbiornik spadnie poniżej niezbędnego minimum, następuje chwilowe wyłączenie się odbiornika, a tym samym jego rozlogowanie z nadajnikiem. Zanim odbiornik zaloguję się do odbiornika minie kilka sekund – cennych sekund. Model w tym czasie z reguły bezwładnie zmierza najkrótszą drogą w kierunku ziemi.
Efekt wiadomy.
Aby zapobiec tej mocno stresującej sytuacji producenci sprzętu RC proponują dokupienie oddzielnego układy zasilającego odbiornik (tzw. BEC-a zewnętrznego) lub zastosowanie indywidualnego akumulatora do zasilania samej elektroniki w modelach. O ile w dużych modelach tego rodzaju inwestycje są uzasadnione, to w modelach niewielkich, lekkich i zarazem z czterema serwami, wystarczy zastosować tzw. kondensator przeciwzakłóceniowy. Kondensator ten służy do wyrównania i stabilizacji napięcia zasilania przy nadmiernym poborze prądu przez serwa.

Obrazowo można powiedzieć, że wpięty do odbiornika kondensator gromadzi swego rodzaju zapas prądu elektrycznego, który w chwili spadku/zaniku napięcia oddaje go do układu, podtrzymując tym samym jego stabilne zasilanie. Następnie ponownie gromadzi i oczekuje w gotowości na jego ponowne oddanie.


Kondensator podłącza się do wolnego kanału (złącza) odbiornika, zgodnie z zasadą – czerwony kabelek do pinu „+”, czarny do pinu „-”. W odbiornikach schematyczne rozmieszczenie pinów”+” i „-” przedstawia się jak na szkicu poniżej.


W przypadku braku wolnego złącza w odbiorniku też nie ma problemu, gdyż można zastosować rozwiązanie w postaci kabelka "Y".


Kondensator jaki należy zastosować to kondensator elektrolityczny tupu Low ESR (kondensator elektrolityczny niskoimpedancyjny) o pojemności 4700 mikrofaradów na 10 V.
Oczywiście w sprzedaży są gotowe takie kondensatory, ale jak zobaczyłem ile kosztuje gotowy "made by Spektrum" to zwątpiłem. Udałem się do sklepu elektronicznego i nabyłem 5 sztuk kondensatorów. Kondensatory są identyczne, jak te Spektrumowe - a cena 3,50 za sztukę.Efekt końcowy kondensatorka przeciwzakłóceniowego "Made By Andy":

!!! UWAGA !!!
Podczas wlutowywania wtyczki z przewodami należy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenie biegunowości kondensatora. Elektroda znajdująca się najbliżej szarego (może też być srebrny lub biały) szerokiego paska na koszulce obudowy kondensatora to jest MINUS.
W przypadku pomylenia biegunowości niestety może to zakończyć się niekontrolowanym wybuchem kondensatora.

Przetłumacz stronę

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie!


Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 92
Najnowszy użytkownik: Marian
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Andy
18-01-2022 15:23
UWAGA - proszę szykować się powoli do opłacania składki AR 2022 - jeszcze szczegółów brak, ale zapewne niebawem padną.

Andy
29-12-2021 11:18

Sylwester Kucharczyk
23-12-2021 17:50
Wszystkim modelarzom życzę zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz powodzenia w przyszłym roku modelarskim

Andy
28-10-2021 15:36
Koszenie pasów zamówione - planowane wykonanie piątek popołudniu lub sobota rano. Aura sprzyja może Zibi zdąży z oblotem Nie wiem

Andy
16-10-2021 09:27
Zgłoszenie zbiorcze na loty w dniu dzisiejszym wysłane.

Andy
14-10-2021 14:33
Myślę, że masz rację - może super rewelacji nie będzie - ale TERMIN 16-go jest AKTUALNY

Andy
12-10-2021 09:26
Hmmm, niestety prognozy na weekend są mało optymistyczne i szybko zmieniają się. Nie wiem Proszę czuwać odnośnie terminu zakończenia sezonu.

Andy
08-10-2021 13:15
Jeden z Kolegów wywiązał się, więc koszenie zostało zamówione. A odnośnie zakończenia sezonu to planowałem na 16-10-2021.

Ramzes
08-10-2021 06:28
Jak nie ma na koszenie, to może w sobotę lub w niedzielę zróbmy zakończenie sezonu póki lotnisko nie zarosło.

Andy
05-10-2021 05:58
No cóż, jak nie było widać, to i nie widać nadal. ZALECAM dla członków SM AR -> http://rcradom.pl.
..page_id=14


Andy
02-10-2021 13:43
Po raz kolejny przypominam zapominalskim Kolegom o kosztach na utrzymanie pasa. Jest jeszcze ciepło i niestety trawka nadal rośnie. Nie wiem

Andy
27-09-2021 06:01
Organizatorzy zawodów latawcowych liczą na pomoc Kolegów Modelarzy w dniu zawodów.

Andy
27-09-2021 05:55
Słuszna uwaga - Doskonale Oczywiście miałem na myśl PIĄTEK - 1 października godz. 17-ta.

Zibi
27-09-2021 01:13
Andy - 2 październik to sobota.

CYSIEK_S
26-09-2021 19:46
Oblot spalinówki edge 540 zakończył się małą kraksą, ale podziękowania dla Ramzesa za wsparcie i zmiany w modelu bo jednak instrukcja to tylko teoria a w praktyce trzeba zmienić głównie śr