Losowa Fotka
Facebook
Aeroklub Radomski
Polecamy
Nawigacja
Artykuły » Ważne "drobiazgi" w modelarstwie » Miksery w aparaturze RC
+Miksery w aparaturze RC
Miksery - to możliwość połączenia działania kilku (zwykle dwu) kanałów proporcjonalnych, tak aby za pomocą serwomechanizmu sterowały one jedną płaszczyzną sterową. Takimi przykładami mogą być usterzenie ogonowe Rudlickiego (V tail), gdzie płaszczyzny sterowe pełnią jednocześnie rolę steru kierunku i wysokości, albo lotki płatowca typu delta, które pełnią rolę lotek i steru wysokości. Bardziej zaawansowane aparatury posiadają wiele mikserów specjalizowanych do pracy z samolotami (acro), szybowcami (glider lub sailplane) i śmigłowcami (heli). Początkujący pilot na pewno nie będzie ich używał, nawet nie jest to zalecane, gdyż nie ułatwią mu nauki latania, a źle ustawione mogą tylko wręcz utrudniać naukę latania modelami.

- Czy można obejść się bez mikserów w aparaturze?
Można. kiedyś stosowało się miksery mechaniczne, czyli układy dźwigniowe łączące ruchy dwu serwomechanizmów. Obecnie można zastosować mikser elektroniczny jako oddzielne urządzenie wpinane między odbiornik i serwa. Jednak takie rozwiązania powodują że do modelu trzeba włożyć więcej urządzeń, przez co niepotrzebnie zwiększa się jego masę.

Czy warto wybierać takie modele, które nie wymagają użycia mikserów?
Czasami warto, ale miksery nie są po to aby udziwniać model, ale aby uprościć pewne sprawy. Na przykład zamiast usterzenia ogonowego typu V można zastosować usterzenie klasyczne nie wymagające miksera, ale jego wadą jest podatność na uszkodzenia przy lądowaniu w trawie (obrywa się statecznik poziomy). Wady tej nie ma usterzenie typu T, ale jest trudniejsze do wykonania i generuje moment obrotowy zadzierający nos modelu do góry. Mikser typu delta umożliwia latanie modelem, który zrobiony z depronu jest prosty w konstrukcji, bardzo tani i w dodatku odporny na twarde lądowania. Wypisz, wymaluj dla początkującego.

Do czego służą takie miksery jak: elevon, V-Tail, flaperon?
Elevon jest to złożenie dwóch nazw Elevator, czyli ster wysokości i Aileron, czyli lotka. Jest to mikser łączący funkcje tych dwóch sterów w płatowcu typu delta gdzie nie ma sterów ogonowych tylko lotki. Gdy przy włączonym mikserze poruszamy drążkiem wysokości obie lotki wychylają się w tą samą stronę, powodując wznoszenie się lub opadanie modelu. Natomiast gdy poruszamy drążkiem lotek, wychylają się naprzemiennie powodując obrót modelu wzdłuż jego osi.
V-Tail jest to mikser steru ogonowego z płaszczyznami sterowymi ułożonymi w kształcie litery V. Taki rodzaj usterzenia nazywany jest od nazwiska jego wynalazcy sterem Rudlickiego. Łączy on funkcje steru kierunku (SK) i steru wysokości (SW). Gdy poruszamy drążkiem SW obie płaszczyzny wychylają się w przeciwne strony działając jak ster wysokości. Poruszając drążkiem SK płaszczyzny poruszają się w tą samą stronę powodując wykonanie zakrętu. Tego typu ster lepiej znosi lądowanie na trawie, a w pierwowzorze miał umożliwić bezpieczny ostrzał wroga siedzącego na ogonie bez uszkadzania własnych sterów.
Flaperon nazwa jest również złożeniem z dwu wyrazów: flap czyli klapy i aileron. Po polsku klapolotki. Powoduje on że lotki mogą poruszać się zarówno standardowo w przeciwnych kierunkach powodując obrót modelu wzdłuż osi, a także w tą samą stronę działając jak klapy, co bywa wykorzystane podczas startu i lądowania do zmiany siły nośnej i oporu aerodynamicznego.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie!


Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 93
Najnowszy użytkownik: Maciej
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

berkut
03-08-2022 19:01
UWAGA koledzy. Dnia 27 sierpnia odbędzie się Dzień Otwartych Koszar 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Jest propozycja aby pokazać się z modelami z możliwością pokazów.

Andy
22-07-2022 21:43
Doskonale Fajne

Ramzes
22-07-2022 20:46
Dzisiaj oblatałem modelik na uwięzi. Po równo 40 latach to pierwszy lot na drutach. banan

Andy
09-07-2022 08:50
Pomimo tego, że trawka lekko spiekła się, to koszenie wyrównawcze zostało wczoraj wykonane - i to przed wczorajszym deszczem.

Andy
06-07-2022 15:07
Z tego co jaskółki doniosły od 1 lipca mamy nowego dyrektora AR - jest nim Pani Hanna KLECZ. Dotychczasowy dyrektor niestety odszedł na emeryturę- tak to historia Nie wiem

Ramzes
03-07-2022 21:06
Gatulacje dla Zibiego po udanym oblocie Veloxa Doskonale.

Andy
23-06-2022 22:41
Uzyskałem informację o całkowitym zakazie wykonywania lotów w tych przedziałach czasowych.

Andy
23-06-2022 14:57
Kolejne koszenie pasa zamówione - wykonanie tuż przed weekendem.

Andy
26-05-2022 20:26
Koszenie pasa zamówione na jutro. Oczywiście zostanie wykonane, jak tylko warunki pogodowe na to pozwolą. Fajne

Andy
14-05-2022 21:37
Pomimo mało sprzyjającego wiatru w dniu jutrzejszym POTWIERDZAM jutrzejszy termin rozpoczęcia sezonu Doskonale

Andy
14-05-2022 10:27
UWAGA - UWAGA - drobne przesunięcie godziny dzisiejszego grabienia - czekam na chętnych OD GODZINY 16-ej.

Andy
13-05-2022 20:48
Pas wykoszony, ale niestety jest dużo pokosu. Dlatego też jutro popołudniu od godziny 15-ej czekam na chętnych do jego wygrabienia przed niedzielą.

Andy
11-05-2022 09:33
Koszenie pasa zamówione na najbliższy weekend (piątek popołudniu lub sobota rano).

Andy
02-05-2022 11:29
Rozpoczęcie Sezonu Modelarskiego 2022 planowane jest na 15 maja - niedziela - szczegóły w temacie banan

Andy
30-04-2022 09:30
Dzięki osobistemu zaangażowaniu Roberta ze młyna pas został przygotowany na długi majowy weekend - DZIĘKUJEMY Doskonale