Losowa Fotka
Facebook
Aeroklub Radomski
Polecamy
Nawigacja
Artykuły » Ważne "drobiazgi" w modelarstwie » Miksery w aparaturze RC
+Miksery w aparaturze RC
Miksery - to możliwość połączenia działania kilku (zwykle dwu) kanałów proporcjonalnych, tak aby za pomocą serwomechanizmu sterowały one jedną płaszczyzną sterową. Takimi przykładami mogą być usterzenie ogonowe Rudlickiego (V tail), gdzie płaszczyzny sterowe pełnią jednocześnie rolę steru kierunku i wysokości, albo lotki płatowca typu delta, które pełnią rolę lotek i steru wysokości. Bardziej zaawansowane aparatury posiadają wiele mikserów specjalizowanych do pracy z samolotami (acro), szybowcami (glider lub sailplane) i śmigłowcami (heli). Początkujący pilot na pewno nie będzie ich używał, nawet nie jest to zalecane, gdyż nie ułatwią mu nauki latania, a źle ustawione mogą tylko wręcz utrudniać naukę latania modelami.

- Czy można obejść się bez mikserów w aparaturze?
Można. kiedyś stosowało się miksery mechaniczne, czyli układy dźwigniowe łączące ruchy dwu serwomechanizmów. Obecnie można zastosować mikser elektroniczny jako oddzielne urządzenie wpinane między odbiornik i serwa. Jednak takie rozwiązania powodują że do modelu trzeba włożyć więcej urządzeń, przez co niepotrzebnie zwiększa się jego masę.

Czy warto wybierać takie modele, które nie wymagają użycia mikserów?
Czasami warto, ale miksery nie są po to aby udziwniać model, ale aby uprościć pewne sprawy. Na przykład zamiast usterzenia ogonowego typu V można zastosować usterzenie klasyczne nie wymagające miksera, ale jego wadą jest podatność na uszkodzenia przy lądowaniu w trawie (obrywa się statecznik poziomy). Wady tej nie ma usterzenie typu T, ale jest trudniejsze do wykonania i generuje moment obrotowy zadzierający nos modelu do góry. Mikser typu delta umożliwia latanie modelem, który zrobiony z depronu jest prosty w konstrukcji, bardzo tani i w dodatku odporny na twarde lądowania. Wypisz, wymaluj dla początkującego.

Do czego służą takie miksery jak: elevon, V-Tail, flaperon?
Elevon jest to złożenie dwóch nazw Elevator, czyli ster wysokości i Aileron, czyli lotka. Jest to mikser łączący funkcje tych dwóch sterów w płatowcu typu delta gdzie nie ma sterów ogonowych tylko lotki. Gdy przy włączonym mikserze poruszamy drążkiem wysokości obie lotki wychylają się w tą samą stronę, powodując wznoszenie się lub opadanie modelu. Natomiast gdy poruszamy drążkiem lotek, wychylają się naprzemiennie powodując obrót modelu wzdłuż jego osi.
V-Tail jest to mikser steru ogonowego z płaszczyznami sterowymi ułożonymi w kształcie litery V. Taki rodzaj usterzenia nazywany jest od nazwiska jego wynalazcy sterem Rudlickiego. Łączy on funkcje steru kierunku (SK) i steru wysokości (SW). Gdy poruszamy drążkiem SW obie płaszczyzny wychylają się w przeciwne strony działając jak ster wysokości. Poruszając drążkiem SK płaszczyzny poruszają się w tą samą stronę powodując wykonanie zakrętu. Tego typu ster lepiej znosi lądowanie na trawie, a w pierwowzorze miał umożliwić bezpieczny ostrzał wroga siedzącego na ogonie bez uszkadzania własnych sterów.
Flaperon nazwa jest również złożeniem z dwu wyrazów: flap czyli klapy i aileron. Po polsku klapolotki. Powoduje on że lotki mogą poruszać się zarówno standardowo w przeciwnych kierunkach powodując obrót modelu wzdłuż osi, a także w tą samą stronę działając jak klapy, co bywa wykorzystane podczas startu i lądowania do zmiany siły nośnej i oporu aerodynamicznego.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przetłumacz stronę

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie!


Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 92
Najnowszy użytkownik: Marian
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Andy
18-01-2022 15:23
UWAGA - proszę szykować się powoli do opłacania składki AR 2022 - jeszcze szczegółów brak, ale zapewne niebawem padną.

Andy
29-12-2021 11:18

Sylwester Kucharczyk
23-12-2021 17:50
Wszystkim modelarzom życzę zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz powodzenia w przyszłym roku modelarskim

Andy
28-10-2021 15:36
Koszenie pasów zamówione - planowane wykonanie piątek popołudniu lub sobota rano. Aura sprzyja może Zibi zdąży z oblotem Nie wiem

Andy
16-10-2021 09:27
Zgłoszenie zbiorcze na loty w dniu dzisiejszym wysłane.

Andy
14-10-2021 14:33
Myślę, że masz rację - może super rewelacji nie będzie - ale TERMIN 16-go jest AKTUALNY

Andy
12-10-2021 09:26
Hmmm, niestety prognozy na weekend są mało optymistyczne i szybko zmieniają się. Nie wiem Proszę czuwać odnośnie terminu zakończenia sezonu.

Andy
08-10-2021 13:15
Jeden z Kolegów wywiązał się, więc koszenie zostało zamówione. A odnośnie zakończenia sezonu to planowałem na 16-10-2021.

Ramzes
08-10-2021 06:28
Jak nie ma na koszenie, to może w sobotę lub w niedzielę zróbmy zakończenie sezonu póki lotnisko nie zarosło.

Andy
05-10-2021 05:58
No cóż, jak nie było widać, to i nie widać nadal. ZALECAM dla członków SM AR -> http://rcradom.pl.
..page_id=14


Andy
02-10-2021 13:43
Po raz kolejny przypominam zapominalskim Kolegom o kosztach na utrzymanie pasa. Jest jeszcze ciepło i niestety trawka nadal rośnie. Nie wiem

Andy
27-09-2021 06:01
Organizatorzy zawodów latawcowych liczą na pomoc Kolegów Modelarzy w dniu zawodów.

Andy
27-09-2021 05:55
Słuszna uwaga - Doskonale Oczywiście miałem na myśl PIĄTEK - 1 października godz. 17-ta.

Zibi
27-09-2021 01:13
Andy - 2 październik to sobota.

CYSIEK_S
26-09-2021 19:46
Oblot spalinówki edge 540 zakończył się małą kraksą, ale podziękowania dla Ramzesa za wsparcie i zmiany w modelu bo jednak instrukcja to tylko teoria a w praktyce trzeba zmienić głównie śr