Losowa Fotka
Facebook
Aeroklub Radomski
Polecamy
Nawigacja
Artykuły » Elektronika » Miernik napięcia LiPo z wyświetlaczem i sygnalizatorem.
+Miernik napięcia LiPo z wyświetlaczem i sygnalizatorem.

W artykule o pakietach LiPo, w dziale dotyczącym ich użytkowania wspominałem właśnie o korzystaniu z takiego właśnie miernika. Od razu na wstępie należy zaznaczyć, że jest to bardzo przydatne urządzenie. Może ono być stosowane w dwóch przypadkach:
- jako miernik serwisowy pakietów – czyli pomiaru i sprawdzania ich stanu naładowania,
- oraz jako urządzenie sygnalizujące w modelu stan naładowania pakietów podczas lotu.

W pierwszym przypadku korzystanie z miernika jest bardzo proste. Podłączamy we właściwy sposób miernik (właściwy sposób podłączenia oznacza, że do pinu w mierniku z oznaczeniem „-„ powinien być podpięty kabelek koloru czarnego) do złącza balansera pakietu i odczytujemy wskazania – napięcie całkowite pakietu i napięcia na poszczególnych jego celach.

W drugim przypadku korzystanie z miernika jest również bardzo proste i użyteczne. Jednakże przed tym zastosowaniem należy na początku ustawić właściwy próg napięcia, od którego buzer będzie nas informował o jego spadku poniżej tego progu.
Wykonujemy to następująco:
Przed zamontowaniem miernika w modelu podpinamy do niego dowolny pakiet w sposób opisany powyżej, następnie naciskając wielokrotnie malutki przycisk umieszczony pomiędzy dwoma buzerami, ustawiamy żądany próg sygnalizowania spadku napięcia. Wartości tego progu mogą być ustawiane w zakresie od 2,7 do 3,8 V z dokładnością co 0,1 V. Proszę zwrócić uwagę, że kolejne przyciśnięcie po wartości 3,8 V skutkuje wyłączeniem sygnalizatora. Dopiero kolejne naciśnięcie przycisku powoduje wejście w kolejna pętlę wartości od 2,7 do 3,8 V. Do poprawnego działania alarmu dźwiękowego wymagany jest pakiet co najmniej 2-celowy (2S). Przy ustawianiu progu napięcia należy mieć na uwadze wartość napięcia na celę, do jakiej może ono dopuszczalnie spaść. Producenci podają, że napięcie na celę nie może spaść poniżej 3 V. Ze swego doświadczenia w tym zakresie mogę powiedzieć, że wartość tę ustawiam na 3,7 V. Taka jej wartość zapewne trochę skraca czas latania, ale za to gwarantuje mi dbałość o pakiety, jak również zapewnia bezpieczeństwo modeli. Mam tu na myśli to, że w przypadku np. nieudanego podejścia do lądowania przy większym wietrze mogę spokojnie wykonać je jeszcze raz. Nie bez znaczenia jest również to, że regulatory mają różne programowalne tryby swojej pracy. Mniej doświadczeni modelarze mogą zostać nagle zaskoczeni, że silnik przestanie pracować. Efekt ten może być spowodowany takim właśnie zaprogramowanym trybem pracy regulatora – odcięcie napięcia przy osiągnięciu wartości granicznej. Szczególnie można mieć do czynienia z takimi przypadkami, gdy wykorzystujemy w swoich modelach wyposażenie nabywane z tzw. „drugiej ręki” i nie sprawdzamy stanu zaprogramowania regulatora.
Przygotowany miernik podpinamy do zamontowanego w modelu pakietu i stabilizujemy go na przykład rzepem. Nie należy pozostawiać nieustabilizowanego miernika w kadłubie modelu. Taki stan rzeczy może skutkować tym, że podczas wykonania nawet prostego nawrotu (nie wspominając o pętlach, czy beczkach, albo innych akrobacjach), miernik może przesunąć się znacznie (kabelki z wtyczką balansera mają długość 8-10 cm) i dość skutecznie może zablokować któryś z serwomechanizmów umiejscowionych w kadłubie. No a potem to już wiadomo, co i jak.
Podczas lotu, gdy napięcie spadnie do określonej miernikiem wartości, będziemy słyszeli wyraźne przerywane ostrzeżenia dźwiękowe, nawet przy większej odległości od modelu. Kiedy usłyszymy pierwsze ostrzeżenia, nie należy natychmiast przystępować do lądowania. Pakiety charakteryzują się takimi właściwościami, że napięcie w początkowej fazie spada dość wyraźnie i szybko, a potem dość łagodnie. Dlatego też proponuję w tym momencie zmniejszyć obroty silnika i spokojnie dalej cieszyć się z urokami latania modelem. Po zmniejszeniu obrotów z reguły sygnały ostrzegawcze ustają. Wtedy latamy dalej i oczekujemy do kolejnego włączenia się sygnalizacji. Po kolejnym usłyszeniu sygnałów ostrzegawczych należy spokojnie wylądować. Nie jest złym nawykiem sprawdzenie po lądowaniu, jaki jest stan napięcia na poszczególnych celach.Parametry miernika:
Wymiary: 40x26x12mm
Dokładność pomiaru: 0,02V
Waga: ~9g

CENA: ~ 10 PLNPrzetłumacz stronę

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie!


Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 92
Najnowszy użytkownik: Marian
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Andy
18-01-2022 15:23
UWAGA - proszę szykować się powoli do opłacania składki AR 2022 - jeszcze szczegółów brak, ale zapewne niebawem padną.

Andy
29-12-2021 11:18

Sylwester Kucharczyk
23-12-2021 17:50
Wszystkim modelarzom życzę zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz powodzenia w przyszłym roku modelarskim

Andy
28-10-2021 15:36
Koszenie pasów zamówione - planowane wykonanie piątek popołudniu lub sobota rano. Aura sprzyja może Zibi zdąży z oblotem Nie wiem

Andy
16-10-2021 09:27
Zgłoszenie zbiorcze na loty w dniu dzisiejszym wysłane.

Andy
14-10-2021 14:33
Myślę, że masz rację - może super rewelacji nie będzie - ale TERMIN 16-go jest AKTUALNY

Andy
12-10-2021 09:26
Hmmm, niestety prognozy na weekend są mało optymistyczne i szybko zmieniają się. Nie wiem Proszę czuwać odnośnie terminu zakończenia sezonu.

Andy
08-10-2021 13:15
Jeden z Kolegów wywiązał się, więc koszenie zostało zamówione. A odnośnie zakończenia sezonu to planowałem na 16-10-2021.

Ramzes
08-10-2021 06:28
Jak nie ma na koszenie, to może w sobotę lub w niedzielę zróbmy zakończenie sezonu póki lotnisko nie zarosło.

Andy
05-10-2021 05:58
No cóż, jak nie było widać, to i nie widać nadal. ZALECAM dla członków SM AR -> http://rcradom.pl.
..page_id=14


Andy
02-10-2021 13:43
Po raz kolejny przypominam zapominalskim Kolegom o kosztach na utrzymanie pasa. Jest jeszcze ciepło i niestety trawka nadal rośnie. Nie wiem

Andy
27-09-2021 06:01
Organizatorzy zawodów latawcowych liczą na pomoc Kolegów Modelarzy w dniu zawodów.

Andy
27-09-2021 05:55
Słuszna uwaga - Doskonale Oczywiście miałem na myśl PIĄTEK - 1 października godz. 17-ta.

Zibi
27-09-2021 01:13
Andy - 2 październik to sobota.

CYSIEK_S
26-09-2021 19:46
Oblot spalinówki edge 540 zakończył się małą kraksą, ale podziękowania dla Ramzesa za wsparcie i zmiany w modelu bo jednak instrukcja to tylko teoria a w praktyce trzeba zmienić głównie śr