Dla modelarza istotną sprawą jest określenie obciążenia powierzchni modelu. Jest to proste działanie polegające na podzieleniu wagi modelu przez powierzchnię nośną, a jej wartość w porównaniu z tabelą poniżej pozwala określić czy model będzie latał poprawnie.
Określenie wartości tego współczynnika daje możliwość odpowiedzi na pytanie, czy nie przesadziliśmy z masą modelu i czy model będzie w ogóle latał. Daje on także możliwość określenia, czy model będzie modelem szybkim, czy raczej powolnym, co jest dosyć ważne przy dobieraniu modelu dla początkującego.
Gdy zestawimy ze sobą kilka różnych typów samolotów okaże się, że szybowce charakteryzujące się lepszym opracowaniem aerodynamicznym i posiadającymi skrzydła z dużym wydłużeniem (smukłości), mają największą doskonałość aerodynamiczną co oznacza, że lot ślizgowy (bez silnika) jest bardzo płaski. Równocześnie większa doskonałość aerodynamiczna zmniejsza prędkość opadania w locie ślizgowym. Natomiast samoloty silnikowe są mniej doskonałe, a co za tym idzie potrzebują się wspomagać silnikiem, aby utrzymać prędkość i płaski lot. |