Odwzorowanie kolorów przy malowaniu modeli
Dla tych Kolegów, co chcą jak najlepiej dopasować kolorystykę swoich modeli do oryginału.
A teraz instrukcja - jak korzystać z tych schematów kolorów - wg Kolegi Slaviksa - RCPlock.pl:
1) Szukamy w sieci schematu malowania, który nam odpowiada - jest tego naprawdę sporo, a zdjęć i rysunków popularnych samolotów są setki.
2) Jak znajdziemy na schemacie numery kolorów RAL, a najczęściej opisy są na instrukcjach plastikowych zestawów w skali np. 1:72 to staramy się kupić takie farby w spray'u (bądź najbardziej zbliżone kolorem jak nie są dostępne).
3) Jak nie znajdziemy opisu kolorów to otwieramy obrazek lub zdjęcie w programie graficznym (np. darmowy Gimp - narzędzie zakraplacz - Shift i klik na obrazku podaje składowe koloru) i sprawdzam składowe RGB koloru, który nas interesuje. Następnie szukamy w palecie RAL ( Link) najbardziej zbliżonego proporcjami RGB.
Dla przykładu kolor brązowy ma składowe Czerwony (R)=124, Zielony (G)=80, Niebieski (B )=53. Najbardziej zbliżony do niego w palecie RAL jest RAL 8024 - składowe 121-080-056 - nazwa koloru "Beige brown" - Strona http://rgb.to podaje po wpisaniu składowych najbardziej zbliżony kolor RAL - polecam narzędzie.
I jeszcze dwie praktyczne uwagi przy malowaniu modeli:
1) Jak mam już ustalone i kupione spray'e w odpowiednich kolorach to model malujemy mniej więcej zgodnie z rysunkiem, zdjęciem - można sobie ołówkiem wzór naszkicować i potem wypełniać sprayem.
2) No i jeszcze najważniejsza uwaga - malujemy zawsze zaczynając od najjaśniejszych kolorów !!!! Jasny kolor przykryje się ciemnym, ale nie odwrotnie. No i oczywiście taśma malarska i folia do maskowania już pomalowanych elementów obowiązkowa.
|