Zobacz temat
RC Radom » Nasze latajace modele » Modele ARF i RTF
 Drukuj temat
F4U-1D Corsair 50 ARF by Hangar
Andy
PS. Przedłużaczy czepiłem się chyba kompleksowo

- każda rada doświadczonego modelarza jest cenna Fajne
Spróbujemy podejść do tematu przy kolejnych robotach w projekcie - Fajne
Edytowane przez Andy dnia 22-10-2013 19:25
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Andy
Kolejny etap projektu rozpoczęty - pasowanie i montaż chowanego podwozia. Front robót:

imageshack.us/a/img18/1570/f6t4.jpg

No to pierwsze "ciach" skrócenie goleni do właściwej długości:

imageshack.us/a/img7/5903/nf4n.jpg

Pierwsze trasowanie do pierwszych działań destrukcyjnych w tym etapie i pierwsze "wycinki":

imageshack.us/a/img42/142/vm5g.jpg

imageshack.us/a/img543/7981/szjx.jpg

Pasowanie mechanizmu chowania w podwozia:

imageshack.us/a/img811/3905/1r22.jpg

Kolejne działania "destrukcyjne" w płacie skrzydłowym - wycięcie szczelin na prowadnice ruchomego golenia:

imageshack.us/a/img585/6501/zm1k.jpg

No i efekt końcowy wstępnych czynności w tym etapie projektu - zamontowane mechanizmy chowanego podwozia w płacie skrzydłowym:

imageshack.us/a/img96/3606/johi.jpg

imageshack.us/a/img706/7198/n61x.jpg
Edytowane przez Andy dnia 02-11-2013 16:31
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Tomek
Jak patrzę na to podwozie to już Cię widzę jak trenujesz minimalną prędkość podejścia do lądowania. Sprawia wrażenie delikatnego ale to może tylko wrażenie.
...

Jak oceniasz jakość zestawu z hangaru? Pytam bo sam się przymierzam do nich na wiosnę, tylko narazie sprawdzam promienie na schodach bo nie wiem czy się wyłożę przy wznoszeniu do domuNie wiem
 
Andy
Sprawia wrażenie delikatnego ale to może tylko wrażenie.

- raczej to tylko wrażenie. Podobne podwozie - identyczne rozwiązanie - mam zastosowane w Bonanzie i sprawdzało się doskonale na naszej trawce. A Bonanza też wymagała niezłej prędkości przy lądowaniu.
Jak oceniasz jakość zestawu z hangaru?

- oceniam bardzo pozytywnie i jak do chwili obecnej jest to najlepiej wykonany jakościowo zestaw ARF jaki składałem. Choć w dniu dzisiejszym okazało się, że wkrętów do montażu podwozia to producent nie przewidział w zestawie - aż sprawdziłem w instrukcji - not included.

Ale jeszcze wieczorkiem wykonałem mały skok w projekcie - z wielkim bólem serca trzeba było wykonać najbardziej "destrukcyjne" działania w płacie skrzydłowym. Od razu dodam, że wręgi znajdujące się w miejscu komory podwozia są odpowiednio nacięte i trzeba je tylko wyłamać.

Szablonik na płacie trzeba było dość precyzyjnie umiejscowić i ustabilizować:

imageshack.us/a/img23/9874/1of0.jpg

Potem ciach według szablonu i powstała wielka dziura w spodniej części płata:

imageshack.us/a/img31/4779/ulbw.JPG

I na koniec pasowanie plastikowej kształtki tworzącej komorę na koło podwozia:

imageshack.us/a/img28/7569/0j68.jpg

Jak widać, dobrze przewidywałem iż złączka od serwa lotek wypadnie w miejscu komory na koło podwozia i spinka zabezpieczająca złącze przedłużacza serwa zostanie zastąpiona koszulką termokurczliwą - zgodnie z zaleceniem Tomka.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Tomek
A przy okazji obkurczania koszulki zrobisz sobie fajne, realistyczne ślady eksploatacjiUśmiech A może nawet udział w bitwie powietrznej Z przymrużeniem oka



Szkoda że nie montujesz tego Saito fg-14. Jakoś nie pasuje silnik elektryczny do warbird'a. W prądzie raczej acro albo rekreacyjne modele. Ale chyba Cię rozumiem, bo dzisiaj przyniosłem do domu benzyniaka na mały serwis instalacji paliwowej bo mi zasysał powietrze i po rozebraniu zbiornika żona tylko jednym spojrzeniem przekazała mi cały zestaw instrukcji: rób to szybko i sp…… mi z tymSzok



Jaki masz wing load w bonanzie bo w tym F4U wychodzi ok 90g/sqdm czyli za szybo i za wściekle raczej nie będzie (patrz P47 krzyśkaUśmiech)
 
Andy
W Bonanzie Beechcraft jest podobny: około 85-87 g/sqdm
-> http://rcradom.pl...7#post_176
Widziałem na YT, że napęd elektryczny daje radę w tych modelach w tej skali - będziemy "walczyć" - a będzie to latanie typowo makietowe Uśmiech

YouTube Video


A odnośnie benzynki, to bez zmiany realiów mieszkaniowych, niestety ten rodzaj napędu nie wchodzi w grę. Krzywi się
Edytowane przez Andy dnia 03-11-2013 09:27
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Andy
No i jeszcze mały update na zakończenie dzisiejszego dnia. Pasowania oraz przymiarek co nie miara i kolejny element projektu wykonany:

imageshack.us/a/img33/8234/fxl.JPG

imageshack.us/a/img17/8453/pqmt.jpg

imageshack.us/a/img856/660/74mp.jpg

Oczywiście wszystkie złączki przedłużaczy serw zostały przedtem zabezpieczone zgodnie z zaleceniem Tomka.
Jeszcze golenia bez elementów "dekoracyjnych" no i komory kół w płacie skrzydłowym nie wklejone na stałe - bo jakby trzeba było coś poprawić z kabelkami w skrzydle to nie byłoby jak.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Andy
No niestety nie mogłem wytrzymać - znalazłem małą chwilkę i jeszcze jeden mały szczegół przybył w projekcje:

imageshack.us/a/img18/8549/76ri.jpg

imageshack.us/a/img12/7007/haud.jpg

Jak zawsze było trochę kombinowania i pasowania, aby bez ingerencji wymiarowej "dekoracja" zwana waloryzacją, zmieściła się w stosownym miejscu - Fajne
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Wolfik
No prosze Andy, jaka fajna zabaweczka Z przymrużeniem oka.

Dosc spory postep od ostatniej mojej wizyty.

I oczywiscie precyzyjny.Doskonale
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Andy
W dniu dzisiejszym trochę czynności "kosmetycznych" w projekcie.
Na początek została wklejona podkładka ze sklejki pod śruby mocujące płat skrzydłowy do kadłuba. Oczywiście przedtem folia w miejscu wklejenia wkładki została precyzyjnie wycięta:

imageshack.us/a/img594/3685/fx5f.jpg

Zostały również wklejone kołki drewniane do stabilizacji płata skrzydłowego w przedniej części kadłuba:

imageshack.us/a/img689/91/4a6x.jpg

Następnie zostały wciśnięte w półkę w kadłubie zębate gniazda do śrub mocujących płat skrzydłowy do kadłuba:

imageshack.us/a/img600/8193/wm56.jpg

Gniazda zostały dociągnięte do półki śrubami mocującymi skrzydła dla właściwego ich ustabilizowania i zostały przyklejone do półki. Ale tutaj czekała mnie niespodzianka. Oto śruby mają łby ampulowe na kluczyk 3,5 - Nie wiem Trzeba było poświęcić jeden kluczyk 4, o i delikatnie go dopiłować.

imageshack.us/a/img841/9500/nlzc.jpg

No a teraz chyba największa chyba niedoróbka w zestawie modelu - wkładka kształtująca płat skrzydłowy od dołu:

imageshack.us/a/img109/5127/mxvz.jpg

imageshack.us/a/img845/4300/la3q.jpg

imageshack.us/a/img849/4954/35j3.jpg

Jak widać na fotkach trochę trzeba będzie się napracować, aby te dwa elementy do siebie dopasować i następnie skleić jeden z drugim.
Edytowane przez Andy dnia 09-11-2013 19:28
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Wolfik
No a teraz chyba największa chyba niedoróbka w zestawie modelu - wkładka kształtująca płat skrzydłowy od dołu:


To fakt Andy, lipa totalna z ta czescia. Z drugiej strony, to ta czesc sprawdzi czy wciaz masz cierpliwosc do budowy modeli Szeroki uśmiech
Trzymam kciuki za precyzje i czekam na fotke po obrobce.
Bedzie kontrola jakosci banan
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Mateusz
Bedzie kontrola jakosci

Powołamy komisję nie tylko jednoosobowa Z przymrużeniem oka
Mateusz Uśmiech
___________________
-Kiwi F3P
-Cessna 480
-Multiplex Twister EDF

-FPV VTX 1280
-Align Trex 450 PRO
-TBS DISCOVERY
clone
 
Tomek
Rozwiazanie jest banalnie proste - nie montowaćSzeroki uśmiech
Ciekawe Andy czy wpadłbyś sam na ten pomysł LOL
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Andy
Będzie kontrola jakości

- myślę, że dam radę. Dobrze pamiętam, że w Bonanzie był podobny problem z podobną kształtką pod płatem skrzydłowym - też była duuuużo za wysoka z przodu. Wtedy udało się:

img811.imageshack.us/img811/5422/bonanza31.jpg

- to myślę, że i teraz spiszę się poprawnie - Fajne
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Wolfik
myślę, że dam radę. Dobrze pamiętam, że w Bonanzie był podobny problem z podobną kształtką pod płatem skrzydłowym - też była duuuużo za wysoka z przodu. Wtedy udało się


Andy, to ze dasz rade, to nie watpie. I na pewno sie uda - teraz to juz praktyka. Nie mniej jednak shifu musi byc shifu - i juz Fajne
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Andy
Pierwsze pasowanie płata skrzydłowego do kadłuba - no i front robót do pasowania kształtki pod skrzydłem:

imageshack.us/a/img13/7820/eruu.jpg

imageshack.us/a/img513/2595/07eb.jpg
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Wolfik
no i front robót do pasowania kształtki pod skrzydłem:


trzymamy kciuki za precyzje Uśmiech
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Andy
Front przygotowany, to i działania trzeba był zacząć wykorzystując chwilę wolnego czasu. Na początku wyciąłem jeszcze folię w miejscach klejenia kształtki profilującej krągłość kadłuba pod skrzydłem oraz włożyłem kartki zabezpieczające przed nieszczelnościami i wypływającą żywicą (przód i tył kształtki). Na kartkach jak widać wyznaczyłem znaki do precyzyjnego namierzania przy wklejaniu:

imageshack.us/a/img201/8545/5sjy.jpg

Teraz trochę żywicy na kształtkę i precyzyjnie osadzenie na skrzydle:

imageshack.us/a/img38/3599/6l4.JPG

Następnie obciążenie wkładki:

imageshack.us/a/img849/8093/7e6t.jpg

No i po wyschnięciu efekt końcowy już po zdjęciu kartek zabezpieczających i wszelkich znaków nawigacyjnych:

imageshack.us/a/img42/5613/74hm.jpg

imageshack.us/a/img6/4259/7nq3.jpg

Mogłoby być lepiej, ale myślę, że nie wyszło źle - Fajne
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Mateusz
Nareszcie jakieś zastosowanie dla książek Z przymrużeniem oka Pokazuje język
Mateusz Uśmiech
___________________
-Kiwi F3P
-Cessna 480
-Multiplex Twister EDF

-FPV VTX 1280
-Align Trex 450 PRO
-TBS DISCOVERY
clone
 
Mateusz
Mogłoby być lepiej, ale myślę, że nie wyszło źle -

Bardzo dobrze wygląda nie w porównaniu do poprzedniego ujęcia Doskonale
Mateusz Uśmiech
___________________
-Kiwi F3P
-Cessna 480
-Multiplex Twister EDF

-FPV VTX 1280
-Align Trex 450 PRO
-TBS DISCOVERY
clone
 
Przejdź do forum: